август, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Буа районына эш сәфәре чикләрендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Буа ҮРХ 2нче номерлы сырхауханәсенең капиталь ремонтының нәтиҗәләре белән танышты.

Таяныч-хәрәкәт аппараты авыруларын профилактикалау буенча акция «Милосердие» дигән Түбән Кама халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәгендә узды. Медицина профилактикасы үзәгенең белгечләре булган кешеләргә өлкән яшьтәге кешеләр нинди мәсьәләләргә бәрелешү, аз хәрәкәтле яшәү рәвеше аларның сәламәтлегенә ничек  әйтелү турында сөйләделәр.

Балалар республика клиник хастаханәсендә мультимодаль биометрия, сөйләүне тану һәм синтезлау, күп каналлы язу, аудио- һәм видеоинформацияне эшкәртү һәм анализлау өлкәсендә инновацион системаларын эшләүчесе –  Сөйләү технологияләре үзәгеннән Voice2Med медицина беркәтмәләрен тавышлы тутыру системасын кертү буенча пилот проекты уңышлы тәмамланды. Тәкъдим ителгән карар медицина документларын тутыру процессын җиңеләйтергә һәм тизләтергә чакыра.

Казан паркларында һәм бакчаларында 2017 ел. 25 һәм 29 августында, Шәһәр көненә багышланган чаралар чикләрендә кан тамырлары системасын профилактикалау буенча акцияләр узачак. Бөтен теләүче кешеләр инфаркт һәм инсульт барлыкка килү рискын билгели,  артериаль кан басымын үлчи һәм участок табибына, диспансеризациягә һәм Сәламәтлек үзәкләренә юлламалар ала алачаклар.

Бүген Казанда травматологлар-ортопедларның VI Евразия конгрессының ачылуы булды. Чара Бөтен Россиядән, шулай ук Беларусьтән, Казахстаннан, Кыргызстаннан һәм Узбәкстаннан травматология һәм ортопедия өлкәсендә әйдәүче белгечләрне берләштерде. Шулай ук Бөек Британия, Германия һәм Словакия экспертлары чыгыш ясадылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: