октябрь, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Айрат Фаррахов сүзләре буенча, сәламәтлек саклау ветераннары – безнең медицина мәктәбен саклаган гына түгел, ләкин бөек ясаган кешеләр.

Бүген Казанда «Сәламәтлек  – балаларга» федераль проектының татарстан җәмәгать советының беренче утырышы узды. Анда мәктәп медицинасы системасының үсеше турында, республикада сәламәтлек саклау буенча чаралар комплексын эшкәртү турында фикер алыштылар.

13 октябрьдә 11.00 сәг. Яр Чаллы шәһ. халыгының офтальмологик ярдәм күрсәтү мәсьәләләре буенча Яр Чаллы шәһ. Сәламәтлек саклау идарәсенең җитәкчелеге һәм Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының баш штаттан тыш офтальмологы Айдар Наил улы Амиров белән очрашу узачак.

Белгечләр Татарстан районнарында офтальмологик хезмәтне оештыру мәсьәләләре турында фикер алышачаклар, оптометрия, глаукома, күз төбе патологиясе, балалар офтальмологиясе, рефракцион хирургия, балалар хирургиясе турында сөйләячәкләр, клиник очраклар һәм башка офтальмология мәсьәләләре турында фикер алышачаклар.

Бу елның августында 10-яшьлек кыз КАМАЗ тәгәрмәчләре астына эләкте, шуның нәтиҗәсендә кулның травматик ампутациясе булды. АМЯХ, ТКБМҮ һәм БРКХ табиблары баланың кулын котркарып калдыру өчен бик зур көчләр салдылар.

Россия туры инвестицияләр фонды Interhealth Saudi Arabia белән бергәләп Татарстан Республикасында югары технологияле күп профильле балалар тернәкләндерү медицинасы үзәген төзүгә инвестицияләр кертә.

2017 елның 6 октябрендә 16.00 сәг. Казан дәүләт медицина университында Россия Федерациясе Федераль Җыелышы VII чакырылышының Дәүләт Думасы  депутаты Айрат Фарраховның Казан дәүләт медицина университының студент җәмәгать оешмаларының активы белән очрашу булачак.

Семинарда балаларда һәм яшүсмерләрдә авырулар санының сәбәпләрен тикшерү уздырдылар, авыручыларның төрле контингентлары арасында авыру кузгатучының күп даруга тотрыклылык, катнаш патология белән авырулар саны, конкрет клиник үрнәкләрдә тикшерү белән балаларда туберкулёз йогышының хәзерге заман иммунодиагностикасын оештыру мәсьәләләрен карап тикшерделәр .

Тәтеш районының Келәш саласында яңа фельдшер-акушерлык пункты ачылды. Ачуда Тәтеш районының башлыгы Рәмис Сәфиуллов, Тәтеш үзәк район хастаханәнең баш табибы Ринат Салаватуллин, район һәм хастаханә администрациясе вәкилләре, җирле халык катнаштылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: