ноябрь, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Конференциядә функциональ диагностикада файдаланган  төп методикалар, аларны файдалануның мөмкинлекләре  һәм кимчеләре, аларны билгеләүгә күрсәтүләр һәм зарарлы булулары турында фикер алыштылар.  Диагностиканың инструмент алымнарын бәяләү юллары һәм патологиягә бәйле һәр пациент өчен максат күрсәткечләрен төзү, авыруларны профилактикалауның шәхси программалары тәкъдим ителде.

Татарстан Республикасы Президенты Р.Н.Миңнеханов булышлыгында үткәреленгән «Нечкәбил» Республика гүзәллек, аналык һәм гаилә конкурсы чикләрендә «Нечкәбил»-2017 финалисткасы - «Республика клиник хастаханәсе» ДАССО юридик бүлегенең әйдәүче юрисконсульты Ксения Юрий кызы Кондратьева өчен интернеттан тавыш бирү бара. Сәламәтлек саклау вәкиле өчен конкурсның рәсми сайтында  (адресы: http://nechkebil.ru/participants), шулай ук «Вконтакте» социаль челтәрендә конкурс битендә тавыш бирергә була. Өстәмә рәвештә хәбәр итәбез, катнашучы өчен бер тапкыр бер ip-адрестан тавыш бирергә мөмкин. Сайлау 2017 елның 25 ноябрендә тәмамлана.

24 ноябрьдә 12 сәгатьтә Республика клиник хастаханә территориясендә «Сәламәт ашау — озын гөмерлелеккә юл» дигән Сәламәт ашау фестивале узачак. Чарада хастаханәнең хезмәткәрләре һәм пациентлары өчен авыл хуҗалыгының экологик чиста продукциясенең ярминкәсе оештырыла. Чарада республиканың бөтен якын тирә районнары катнашачак. Фестиваль 12 сәг. башлап 16га кадәр хастаханәнең төп корпусы алдында узачак.

Бүген «Татар-информ» МАда Халыкара тәмәке тартудан баш тарту көнен уздыру нәтиҗәләре буенча пресс-конференция булды.

Республика наркология диспансерының балалар наркологиясе буенча баш табиб урынбасары Степан Криницкий, ТР ССМ баш штаттан тыш белгече психиатр-наркологы, Республика наркология диспансерының медицина бүлеге буенча баш табиб урынбасары Резеда Хәева һәм «Выбор» дигән Бәйлелекләрне профилактикалау үзәгенең белгече Луиза Хәкимова докладчылар булдылар.

Семинарларның  теория бүлегендә аутистик спектр бозылулары белән балаларның психофизик үсеше мәсьәләләре, чикләнгән мөмкинлекләре белән балаларда игътибар һәм  коммуникатив күнекмәләр үсешенең үзенчәлекләре, физик культурасы күнегүләрен уздыру буенча методик киңәшмәләр мәсьәләләре карап тикшерелделәр.

Бер көн элек ТР хөкүмәт йортында 2017 елның йомгаклары буенча  Татарстан Хөкүмәтенең сыйфат өчен премияләрен алу өчен XIII ачык республика конкурсының лауреатларын һәм дипломантларын бүләкләү тантаналы церемониясе булды. Чара Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексея Песошин рәислегендә  узды.  Үзенең кереш сүзендә ТР  Хөкүмәтенең Рәисе Татарстан – сыйфат өчен премияләр алу конкурсы тәртипле рәвештә узучы Россия регионнарының берсе, дип билгеләде. «Бүләкләү тантанасында –  сыйфат өлкәсендә бөек уңышлар өчен бу хокукны алучы һәм республика хаклы рәвештә алар белән горурланучы предприятиеләр һәм оешмалар җитәкчеләре», – дип Алексей Песошин әйтте. Аннары җиңүчеләрне хөрмәтләү булды. Комплекслы эш нәтиҗәсендә конкурста катнашу өчен 69 оешма сайлап алынды. Шулай ук Татарстан Республикасы чикләреннән тыш урнашкан  6 оешма катнашты. Конкурс нәтиҗәләре буенча 10 оешма «Эшлекле камиллек» һәм «Производство системалары» номинациядә лауреат исемнәрен алдылар. Лауреатлар арасында Татарстанның медицина оешмалары да булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: