май, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Балалар республика клиник хастаханәсенең кечкенә пациентлары, шулай ук БРКХсен салуның беренче көннәренән эшләгән клиника ветераннары, кадерле кунаклары, танылган артистлар һәм спортчылар клиника территориясендә аллеяне утыртуда һәм ачык чәчәк газоннарын бизүдә катнаштылар.

Яшел Үзән районында ВИЧ-йогышының 682 очрагы теркәлгән, аның таралганы халыкның 100 меңенә 412,6 тәшкил итә (ТР – 552,4). Район территориясендә 420 ВИЧ-йогышлы кеше тора. Районда ВИЧ-йогышлылардан ирләр 55,5% тәшкил итә, хатын-кызлар – 44,5%.

Бүген Казан федераль университетының «УНИКС» мәдәният-спорт комплексында ВИЧка түләүсез экспресс-тестлау узды. Акциядә КФУ студентлары катнашты. 65 кеше үзенең ВИЧ-статусын белделәр. Уңай нәтиҗәләр ачыкланмады

Казанда шушы атнада «Сәламәтлек мәктәпләр челтәрен үстерү» проектының чикләрендә балаларны тикшерү уза.Үз сәламәтлекләрен 11–15 яшьтәге укучылар тикшерә алдылар. РФ ССМ Милли фәнни-гамәли балалар сәламәтлеге үзәгенең белгечләре карап тикшерүне, лаборатор тикшеренүләрне һәм УТТ уздыралар. Шул ук вакытта ашыгыч ярдәм күрсәтү буенча тренинглар уза. Анда укучылар гына түгел, хәттә укытучылар һәм мәктәпләрнең медицина хезмәткәрләре дә киләләр.

Бүген Әлмәттә Бөтендөнья СПИДтан үлгәннәрне искә алу көненә туры китерелгән Бөтенроссия «Стоп ВИЧ/СПИД» акциясе чикләрендә яшьләр өчен семинар узды.

Республика клиник хастаханәсенә РФ ЭЭМ баш хирургы, азык производстволарының Мәскәү дәүләт университеты Медик-социаль технологияләр институтының хирургия кафедрасы мөдире, эчке хезмәт полковнигы, м.ф.д., профессор Владислав Зубрицкий килеп китте.

Гражданнар сәламәтлеген саклау һәм социаль яклау мәсьәләләре буенча Дәүләт советының дәими комиссиясе әгъзалары Кама балалар медицина үзәгенең эше белән таныштылар.

Май һәм июнь – авыр вируслы авыруларны: талпан энцефалитын һәм талпан иксодлы бореллиозны (Лайм авыруын)  йоктыручылар булырга мөмкин булган талпаннарның активлыгының пигы нәкъ шушы вакытка туры килә.

Түбән Камада ВИЧ-йогышы белән хәл турында сөйләгән «ТКҮРКПХ Шәфкать туташлар советының» фәнни-гамәли секторы узды. Шәфкать туташлар алдында баш штаттан тыш эпидемиолог, Түбән Кама үзәк район күп профильле хастаханәсе баш табибының эпидемиология мәсьәләләре буенча урынбасары Елена Пискарева чыгыш ясады.

Бөтендөнья СПИДтан үлгәннәрне искә алу көненә туры китерелгән III Бөтенроссия «Стоп ВИЧ/СПИД» акциясе чикләрендә казан уку йортларында ВИЧ профилактикасы буенча акцияләр узды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: