Түбән Кама хирурглары яңа эндоскопия җиһаз ярдәмендә операция уздырды

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе

Түбән Кама үзәк район күппрофильле хастаханәсенең операция блогында эндоскопия операцияләрнең барлык төрләрен үткәрү өчен яңа җиһазлар урнаштырылды. Ике эндоскопия стойкалары хәзер ТКҮРКПХ хирурглары өчен алыштыргысыз ярдәмчеләр. Немец җиһазлары барлык заманча таләпләргә җавап бирә.

Җиһазларны эксплуатацияләүнең беренче көнендә үк 2нче хирургия бүлеге табиблары берьюлы ике операция уздырды. 69 яшьлек хатын-кызга һәм 43 яшьлек ир-атка лапароскопия холецистэктомия ясаганнар, аларның икесенә дә үт куыклары алганнар. Операция гомуми наркоз астында эшләнә, операцияне ике хирург эшли. Холецистэктомияне башкаруның лапароскопия технологиясе хроник һәм кискен холециститны дәвалауда «алтын стандарт» булып тора. Аны 5-10 мм диаметрлы корсак стенасында 3-4 тишем аша корсак куышлыгына кертеп, махсус инструментарий ярдәмендә башкаралар. Троакарлар аша видеокамералар һәм махсус кыстыргычлар һәм электродлар ярдәмендә үт куыгының анатомик элементлары аерып чыгарыла, аларга махсус металл скобкалар (клипслар) салына һәм кисеп алына. Заманча җиһазлар структураларны  визуализацияләүнең югары сыйфатын тәэмин итә.

«Мондый операцияләр ТКҮРКПХ базасында инде 20 ел дәвамында ясала. Әлбәттә, җиһазлар искерә, хирургларга яңа, заманча җиһазларда эшләргә кирәк. Хәзер бездә бу мөмкинлек туды. Безнең бүлекнең барлык табиблары моңа бик шат. Ике операция дә уңышлы узды. Пациентлар инде чыгарга әзерләнә", - дип сөйләде 2нче хирургия бүлеге мөдире Иван Петров.

Операцияләрдә «Б.Браун Медикал» компаниясенең региональ вәкиле Айрат Шәрәпов катнашты. Ул барлык техник мәсьәләләрне дә контрольдә тотты.

«Мондый җиһазларда Казанда һәм Чаллыда Республика клиник онкология диспансеры табиблары эшли. Шулай ук РКХдә һәм БРКХдә эндоскопия стойкалары бар", - диде А.Шәрәпов.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: