Тукай РҮХнең 1500 гә якын пациенткасы сәламәтлек саклауның беренчел звеносын модернизацияләү программасы буенча куелган яңа аппаратта маммография ясадылар

2022 елның 21 апреле, пәнҗешәмбе

Сәламәтлек саклауның беренчел звеносын модернизацияләү программасы чикләрендә «Тукай РҮХ» ДАССУ 2021 елның июлендә 11 691 250,00 сумлык рентген маммография «Маммо-4-«МТ» аппараты кайтты. Әлеге аппарат сырхауханәнең нур диагностикасы бүлегендә урнаштырылган. ММГ эксплуатациягә керткәннән соң 1466 кеше тикшерелгән, 5864 снимок эшләнгән, 8 хатын-кызда сөт бизләренең яман шешләре, 316 хатын-кызда фиброз-кистез шешләр ачыкланган.

Сөт бизләре тикшерүне Тукай районы һәм Яр Чаллы шәһәре хатын-кызлары уза.

Быел сәламәтлек саклауның беренчел звеносын модернизацияләүнең региональ программасы «Сәламәтлек саклау» милли проектына кертелгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: