83 яшендә Россия Федерациясенең атказанган табибы Марс Якимович Сабаев вафат булды

2023 елның 19 декабре, сишәмбе

Әлмәтнең травматология хезмәтенә нигез салучыларның берсе. Марс Якимович үзенең 50 елга якын гомерен медицинага багышлый, шуларның 40 елдан артыгын - «Татнефть» ААҖ һәм Әлмәт шәһәре медсанчастендә эшли. Аның исеме Әлмәт сәламәтлек саклау тарихында лаеклы урын алып тора.

Марс Якимович 1941 елның 5 гыйнварында ТАССРның Әлмәт районы Бута авылында туа. 1966 елда Казан дәүләт медицина институтын тәмамлый, 1966-1972 елларда Казан ГИДУВының травматология -ортопедия кафедрасында ординатура уза. 1972-1975, 2005-2014 елларда медсанчастьта табиб-травматолог булып эшли, 1975-2005 елларда - травматология бүлеге мөдире. Илнең әйдәп баручы клиникаларында һәм институтларында камилләштерү курслары, Германия һәм Швейцариядә стажировка үтә. 20дән артык фәнни хезмәт һәм медицина басмаларында басмалар авторы.

ТР көньяк-көнчыгышында беренчеләрдән булып терәк-хәрәкәт аппараты авыруларын диагностикалау һәм дәвалауның алдынгы ысулларын гамәлгә керт. Аның исәбендә 8000нән артык операция.

Аның янында эшләүчеләр аның турында зур профессионал, үз эшенә тугры табиб, принципиаль, таләпчән җитәкче буларак билгели. Марс Якимович хезмәттәшләре арасында зур абруй казана. Укытучы һәм остаз буларак, ул үзенең белемнәрен хастаханәнең травматология хезмәтенең күп кенә табибларына тапшыра. Травматолог Сабаев Марс Якимович эшен аның шәкертләре дәвам итә.

1994 елда М.Я. Сабаевка «Россия Федерациясенең Атказанган табибы», «Коммунистик хезмәт ударнигы» дигән мактаулы исем бирелә. «Фидакарь хезмәт өчен » медале, күп санлы мактау грамоталары һәм Рәхмәт хатлары белән бүләкләнә.

«Әлмәт районара күп профильле хастаханә» ДАССУ коллективы Марс Якимовичның туганнары һәм якыннарының чын күңелдән кайгысын уртаклаша. Данлыклы табиб турында якты истәлек безнең йөрәкләрдә яшәячәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: