февраль, 2015 ел
җомга

Әлки муниципаль районында 2015 елның 26 февралендә Урта Әлки фельдшер-акушерлык пунктының модуль бинасын тантаналы ачуы булды.

Катнаштылар: Татарстан Республикасының Дәүләт советы рәисе урынбасары Камалтынов Ю.З., «Нефтемаш» Әлки заводының генераль директоры Гайсин М.С., «Алексеевскдорстрой» ААҖнең генераль директоры Вәлиев Ф.В., Татарстан Республикасы сәламәтлек саклау министрының беренче урынбасары Осипов С.А., Әлки муниципаль районы башкарма комитетының җитәкчесе Никошин А.Ф., «Базарлы Матак РҮХ» ДАССОның баш табибы Одушкина С.В.

Ике яклы хезмәттәшлек чикләрендә 2015 елның 16нчы февраленнән башлап 19на кадәр танылган Европа клиникасына  2нче номерлы ортопедия бүлегенең мөдире Кудрявцев Алексей Иван улы барып кайтты. Профессор Алеш Видаль оештырган стажировка вакытында казан табибы клиниканың өйдәүче белгечләре белән уздырылган 12дән артык югары технологик оператив артроскопик тыкшынуда катнашты.  Оча сөяк-бот буыннарында операцияләр аерым кызыклы булды. Артроскопиянең бу юнәлешенең үсеше, шул буыннарның җәрәһәтләнүнең һәм авыру санының ешлыгын исәпләп, үтә актуаль. Профессор А. Видаль иң якын вакытта Татарстанга яңадан килергә әзерлеген белдерде.

2014 елның йомгаклары буенча финанс-чыгымлы авырулар буенча кирәкле дару чаралары белән тәэмин итү программаларын, Татарстан Республикасы  гражданнарын түләүсез дару чаралары белән тәэмин итүне,  медицина оешмаларын дару белән тәэмин итүне  гамәлгә ашыру турында «Югары медицина технологияләренең белем бирү үзәге» КБПда видеоконференция тәртибендә Республика киңәшмәсендә сөйләделәр. Төп докладлар белән Татарстан Республикасы сәламәтлек саклау министры урынбасары Фәридә Яркаева һәм «Таттехмедфарм» ДУПнең генераль директоры Олег Акберов чыгыш ясадылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: