июль, 2015 ел
җомга

Бүген Татарстан Республикасы сәламәтлек саклау министры Адел Вафин «Электроприбор» Казан заводы ААҖнең хезмәт коллективы алдында йөрәк-кан тамырлары авырулары барлыкка килү рискның төп факторлары турында ачык лекция белән чыгыш ясады. Чыгыш барышыда республиканың баш табибы заводның хезмәткәрләренә гомерне ничек озайтырга һәм гипертония авыруы һәм атеросклероз белән  ничек көрәшергә турында үз үрнәгендә сөйләде.

Спортның су төрләре буенча Дөнья чемпионаты башыннан Казанда медицина ярдәме өчен 1715 мөрәҗәгать итү теркәлде. Шул санда спортчылардан 246 мөрәҗәгать итү, аларның 232 чит ил спортчыларыннан. Барысы ашыгыч ярдәмне чакыру 103 тапкыр эшләнде, 18 кеше хастаханәгә салынды (бөтен вакыт буена). Исегезгә төшерәбез,  стационар медицина ярдәме Чемпионатның 6 хастаханәсендә күрсәтелә. Ул   Республика клиника хастаханәсе, 7нче номерлы Шәһәр клиник хастаханәсе, Балалар республика клиник хастаханәсе, Регионара клиника-диагностика үзәге, Республика клиник йогышлы авырулар хастаханәсе, Республика клиник офтальмология хастаханәсе. Спортчылар авылының территориясендә спортчылар авылының медицина үзәге («Студенческая» 4нче номерлы Шәһәр сырхауханәсе» ДАССОсы) эшли. Рәсми кунакханәләрдә («Корстон», «Рамада», «Мариотт», «Ривьера», «Регата») медицина пунктлары оештырылган.

«Татнефть» ААҖнең һәм Әлмәт шәһ. медсанчастендә аорта аневризмасын дәвалауда гибрид технологияләргә багышланган чираттагы мастер-класс (workshop) булды. Мастер-класс чикләрендә Росмедтехнологияләр РКФПКның (Мәскәү шәһ.) ЙИАын (ИБС) хирургик дәвалау бүлегенең әйдәүче белгече Тимур Эмвяр улы Имаев җитәкчелегендә Медсанчастнең белгечләр бригадасы белән аортаның корсак һәм күкрәк бүлекләрен эндоваскуляр протезлау буенча 4 операция үткәрелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: