ноябрь, 2015 ел
пәнҗешәмбе
3 ноябрьдә Казан шәһ. 7нче номерлы Шәһәр клиник хастаханәсендә ревматоид артритның социаль-икътисадый һәм психологик мәсьәләсенә багышланган Татарстан Республикасы Дәүләт советының социаль сәясәт буенча комитетының күчмә утырышы булды. Утырышта Татарстан Республикасы Дәүләт советының социаль сәясәт буенча комитетының рәисе С.М. Захарова, ТР Дәүләт советы депутаты, Казан шәһ. 7нче номерлы Шәһәр клиник хастаханәсе баш табибы М.Н. Садыков, Россия Федерациясе Президентының Эшләре идарәсе «Сырхауханә белән үзәк клиник хастаханә» ФДБОның нефрология һәм ревматология бүлегенең мөдире А.В. Гордеев, Казан шәһ. Ревматик авырулар һәм остеопороз үзәге җитәкчесе Р.Г. Мухина, хастаханәнең хезмәткәрләре, пациентлары булдылар.
Бүген Минзәлә шәһәренең 1нче номерлы урта гомуми белем бирү мәктәбендә «Минзәлә РҮХ» ДАССОның хезмәткәрләре Минзәлә муниципаль районы белем бирү оешмаларының хезмәткәрләренә лекция уздырдылар. Лекция барышында йөрәк-кан тамырлары авыруларын, гриппны, гепатитны, туберкулезны профилактикалау һәм милли календарь буенча вакцина профилактикасын уздыру кирәклегенең мәсьәләләре яктыртылдылар. Лекциядә 60 якын тыңлаучы булды. Лекциядән соң төрле медицина темаларына актив бәхәсләшү килеп чыкты. Бәхәсләшү үзара аңлашу формасында узды.

Табиблар өчен Татарстан хөкүмәте белән оештырылган торак грантлары кадрлар мәсьәләсен чишәләр.

ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының Республика клиник хастаханәсенә Мәскәү шәһәре Сәламәтлек саклау департаментының баш урологы, Россия урологлар җәмгыятенең вице-президенты Армаис Альберт улы Камалов килеп китте. Республика клиникасына зур кунакны ТР сәламәтлек саклау министры урынбасары Ринат Сәгыйть улы Залалдинов озатып барды. Кунакларны РКХ баш табибының беренче урынбасары Марсель Мансур улы Миңнуллин, РКХнең бөерне күчереп утырту бүлегенең җитәкчесе, м.ф.д. профессор, Татарстан Республикасының баш урологы Ринат Харис улы Галиев, шулай ук РКХнең башка хезмәтләр җитәкчеләре һәм табиблары-урологлары каршы алдылар. Армаис Альберт улы игътибарына РКХ кабул итү-диагностика бүлегенең эшен, атап әйткәндә, шунда керүче кичектергесез пациентларга этап буенча медицина ярдәмен күрсәтүне тәкъдим иттеләр. Җитәкчеләр диагностика кабинетларына, манипуляцион, шокка каршы һәм реанимацион залларга килеп киттеләр. Визит ахырында зур кунак ашыгыч хезмәтләр системасы белән җиһазландырылган һәлакәтләр медицинасының ситуацион үзәге җирлегендә телемедицина мөмкинлекләре белән, шулай ук хастаханәнең эшенә һәм республика клиникасының башка район хастаханәләре һәм әйдәүче клиникалары белән үзара йогынты ясауга булышлык күрсәткән өч системасы белән танышты. Әйдәүче клиниканың эшчәнлеге белән танышудан соң җитәкчеләр киләчәк хезмәттәшлек мөмкинлекләре турында фикер алыштылар. Мәскәү шәһәре Сәламәтлек саклау департаментының баш урологы А.А. Камалов һәм Татарстан Республикасының баш урологы Р.Х.Галеев урологиянең мөмкинлекләре һәм көнүзәк мәсьәләләре турында уйлаштылар. Очрашу ахырында киләчәктәге үзара йогынты ясау һәм урология хезмәтенең үсешен оештыру турында килешүгә ирештеләр. Армаис Альберт улы Республика клиник хастаханәсенең эшен югары бәяләде һәм күрсәтелгән кабул итү өчен рәхмәт белдерде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: