март, 2017 ел
җомга

Бүген Казанда «Татарстан медицинасы үзгәрешләренең лидерлары 2020» дигән беренче стратегик сессия Татарстан Республикасы Президентының  социаль мәсьәләләр буенча ярдәмчесе Ләйлә Фазлеева, Татарстан сәламәтлек саклау министры Адел Вафин катнашулары белән уза.

Бүген Республика клиник хастаханәсе җирлегендә сынуларны дәвалауның хәзерге заман алымнары буенча семинар булды, аның чикләрендә РКХнең травматология үзәгенең операцияләр бүлмәсендә мастер-класс узды.

Бүген РКХ җирлегендә йөклеләрнең пренаталь скринингына һәм йөклелекнең беренче триместрында бала үсеше бозылуын иртә диагностикалауның алгоритмларына багышланган республика семинары узды.

Бүген  Саха Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының делегациясе «Дуслык сырхауханәсе. Татарстан стандарты» дигән проектны гамәлгә ашыруның пилот мәйданчыгы булган Казан шәһ. 18нче номерлы шәһәр сырхауханәсенә килеп китте. Делегация табиблар-участок терапевтлары, дежур табиблар һәм өйгә чакыруларны хезмәт итү буенча мобиль бригадалар эше белән танышты.

Шушы ике көндә Казанда визит белән президент Жан Франсуа Флош башлыгында ESC Screening француз компаниясенең делегациясе – иң хәзерге заман инновацион карашларны куллану белән онкология авыруларын иртә диагностикалау методикаларын эшләп чыгаручы.

Бүген Республика медицина профилактикасы үзәгенең белгечләре ТР ЭЭМның Үку үзәгенә килеп киттеләр. Анда алар ТР ЭЭМ КЮИның һөнәри хәзерләү, яңадан укуны үтү һәм квалификацияне күтәрү факультетының укучыларына сәламәт яшәү рәвеше турында сөйләделәр.

«Татнефть» ПАҖнең һәм Әлмәт шәһ. Медсанчасте җирлегендә Әлмәтнең дәвалау оешмаларының практик сәламәтлек саклавы табиблары-белгечләре өчен өзлексез медицина белеме өлкәсендә яңа кертүләргә багышланган укыту семинары узды. Аудитория алдында Россия ССМның «Казан дәүләт медицина академиясе» ӨҺББ ДБББУның әйдәүче белгечләре чыгыш ясадылар: өстәмә һөнәри белем идарәсе башлыгы, м.ф.к.,доцент С.А. Рыжкин, укыту бүлегенең башлыгы Л.А. Гиниятуллина.

2017 ел Татарстан Республикасында Терәк-хәрәкәт аппараты авырулары белән  көрәшү елы дип игълан ителде. Шуның аркасында 7нче номерлы ШКХдә табиблар һәм пациентлар өчен белем бирү чараларының циклы оештырылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: