Татарстанда күчмә сырхаунәләрнең эш рәвеше

2022 елның 13 апреле, чәршәмбе

Татарстан табибларының мобиль бригадалары республиканың 30 торак пунктында булды. Алар Баулы, Бөгелмә, Алабуга, Лаеш, Мамадыш, Питрәч, Спас, Тәтеш һәм Чистай районнарында яшәүчеләргә консультацияләр бирде.

Барлыгы 5 727 кеше каралды (шул исәптән яңартылганнан соң – 4 422), шуларның 1198 е диспансерлаштыруның икенче этабы барышында (шул исәптән яңадан торгызылганнан соң - 947) (20,9 %).

Тикшерү нәтиҗәләре буенча беренче тапкыр авыру ачыкланган пациентлар саны – 776 яки тикшерелгәннәр саныннан 13,5 %.

Өстәмә тикшерү тәкъдим ителгән пациентлар саны - 1889 яисә каралучылар саныннан 33,0%.

Госпитализация тәкъдим ителгән пациентлар саны - 168, ягъни тикшерелгәннәр саныннан 2,9%.

2019 елда Татарстанда «Сәламәтлек саклау» милли проектының «Беренчел медик-санитар ярдәм күрсәтү системасын үстерү» төбәк проекты буенча "КамАЗ" автомобиле базасында 4 мобиль комплекс сатып алынды. Алар конкрет медицина учреждениеләренә беркетелгән.

Тәгәрмәчле сырхауханәдә 6 кабинет бар. Аларда кардиолог, невролог, уролог, кан тамырлары хирургы, акушер-гинеколог һәм офтальмолог эшли. Шулай ук УЗИ-диагностика өчен секция һәм лаборатория тикшеренүләре өчен кабинет бар, анда табиблар кан һәм бәвел анализларын ала.

Хәзер мобиль поликлиникалар түбәндеге торак пунктта эшли:

"Әлмәт үзәк район хастаханәсе" ДАССУ - Бөгелмә районында, Подгорный бистәсендә;

"5 нче шәһәр хастаханәсе" ДАССУ, Яр Чаллы ш. - Мамадыш районында, Кама леспромхоз авылында;

"7нче Шәһәр клиник хастаханәсе" ДАССУ - Питрәч районында, Кощаково авылында;

"ТР ССМ Республика клиник хастаханәсе" ДАССУ - Лаеш районында, Сокуры авылында

(мәгълүмат 11 апрельгә актуаль)

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: