Бүген Сәламәтлек саклау министрлыгында 2023 елга ведомствоның җәмәгатьчелек максатларын һәм бурычларын раслау буенча Иҗтимагый совет утырышы булды

2022 елның 14 декабре, чәршәмбе

Бүген Сәламәтлек саклау министрлыгында Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгы карамагындагы Иҗтимагый совет һәм экспертлар төркеме утырышы узды.

Бүгенге утырыш барышында 2023 елга Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының 5 җәмәгатьчелек максаты һәм бурычы расланды.

1. Яман шешләрнең башлангыч стадияләрдә ачыклануын 62,5%тан 63,2%ка кадәр арттыру һәм онкология авыруларын диспансер күзәтүен 70%тан 75%ка кадәр арттыру.

2. Үз вакытында медицина ярдәме күрсәтү өчен Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау дәүләт системасына кимендә 200 медицина хезмәткәрен җәлеп итәргә.

3. Авыл халкына яшәү урыны буенча беренчел медик-санитар ярдәм алу мөмкинлеген арттыру максатларында 45тән дә ким булмаган фельдшер-акушерлык пунктлары төзелешен тәэмин итәргә.

4. Татарстан Республикасында табибларның һәм урта медицина персоналының уртача хезмәт хакы нисбәтен тиешенчә – кимендә 200% һәм 100% саклап калу.

5. Кан әйләнеше системасы авырулары булган пациентларның диспансер күзәтүен 60%тан 70ка кадәр арттыру.

Утырышның икенче мәсьәләсе 2023 елда «Сәламәтлек саклау» милли проектының сәламәтлек саклауның беренчел буынын модернизацияләү программасына кертелгән үзгәрешләр турында фикер алышу булды. Доклад белән Республика медицина китапханә-мәгълүмат үзәге директоры урынбасары Гүзәл Мөхәммәт кызы Волкова чыгыш ясады. Барлык үзгәрешләр дә килешенде.

СМОТРЕТЬ ФОТОРЕПОРТАЖ

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: