Бүген республика журналистлары Питрәч районының Көек табиблык амбулаториясендә булды

2022 елның 16 декабре, җомга

Бүген республика журналистлары ачылыш алдыннан Питрәч районының Көек табиблык амбулаториясендә булды.  Ул 26 декабрьгә планлаштырылган.

Журналистлар өчен бина буенча экскурсияне ТР сәламәтлек саклау министры Марат Садыйков, министр урынбасары Илдар Фатыйхов һәм Питрәч РҮХнең халыкка медицина хезмәте күрсәтү буенча баш табиб урынбасары, Көек табиблык амбулаториясе мөдире Ландыш Кадыйрова үткәрде.

Табиб амбулаториясен «Сәламәтлек саклау» милли проектының Татарстан Республикасы сәламәтлек саклауның беренчел буынын модернизацияләү программасы буенча төзеделәр.

Амбулаториянең беренче катында урнашкан:

– Составында аерым керү һәм процедура кабинеты булган ашыгыч ярдәм табибы кабинеты каралган ашыгыч ярдәм блогы; амбулаториягә аерым керү һәм рентген кабинетына аерым керү мөмкинлеге булган температуралы авыруларны кабул итү кабинеты.

– Кан җыю һәм биоматериал кабул итү кабинеты.

– Педиатрия бүлеге педиатрлар кабинетлары, регистратура, балалар туклануын бирү тәрәзәсе, гардероб, вакцинация кабинеты, фильтр (аерым керү урыны белән), шулай ук телевизор (мультфильм карау өчен билгеләнгән) белән балалар өчен уен зонасы белән тәкъдим ителә.

Икенче катта түбәндәге кабинетлар урнаштырылган:

- терапевтлар;

- тар белгечләр: уролог, гинеколог, стоматолог, ике бәйләү салу бүлмәсе белән хирург кабинеты, отоларинголог, невролог, офтальмолог;

- диагностик җиһазлар белән җиһазландырылган ярдәмче структуралар: функциональ диагностика, УЗИ диагностикасы кабинеты, ФГДС тикшеренүләр;

- физиотерапия кабинеты.

Сәламәтлек саклауны цифрлаштыру кысаларында табиблык амбулаториясендә эш урыннарын компьютерлар белән тәэмин итү каралган, интернет үткәрелгән.

Табиблык амбулаториясендә эшләү өчен 22 табиб, 43 урта персонал кабул итү планлаштырыла.

ФОТОРЕПОРТАЖ карарга

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: