Ясалма интеллект Татарстан Республикасы РКХ табибларына реанимациядә 140 куркыныч инцидентны булдырмаска ярдәм итте

2023 елның 7 августы, дүшәмбе

«Өченче фикер. Ясалма интеллект-Мониторинг» («Третье Мнение. ИИ-Мониторинг») интеллектуаль видеокүзәтү системасы ярдәмендә Татарстан Республикасы Республика клиник хастаханәсенең реанимация һәм интенсив терапия бүлегенең 3нче номерлы медицина персоналына бер ел эчендә 140 инцидентны булдырмаска мөмкин булды.

Инцидентлар дип табиблар пациентларның тормышы һәм сәламәтлеге өчен куркыныч булган вакыйгаларны аңлыйлар, мәсәлән, егылу куркынычы (16), чиләнгән урыннар (пролежни) үсеше (64), үз-үзенә зыян китерү (20), делирия һәм башка куркыныч хәлләр үсеше (30). Күрсәтелгән мәгълүматлар уртача һәм койка әйләнешен исәпкә алып алынган. Шулай итеп, сервис бүлектә һәр 7нче пациентның хәле начарлануын булдырмаска мөмкинлек бирде.

«Өченче фикер  Ясалма интеллект -Мониторинг» («Третье Мнение. ИИ-Мониторинг») интеллектуаль видеокүзәтү системасы компьютер күрү технологиясе базасында, 2017 елда “Сколково” фонды резиденты тарафыннан булдырылган. Инновация үз классында дөньяда беренче продуктларның берсе һәм Россиядә мондый беренче эшләнмә булды. Камералардан алынган видео агымын реаль вакыт режимында анализлап, нейросеть үзе 30дан артык төрле вакыйганы ачыклый.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: