Раифа махсус училищесында тәрбияләнүчеләргә табиблар бәйлелек психологиясе турында сөйләделәр

2024 елның 22 октябре, сишәмбе

Ябык типтагы Раифа махсус училищесында Бөтендөнья психик сәламәтлек көненә багышланган айлык кысаларында бәйлелек психологиясенә, стрессны профилактикалауга һәм психик сәламәтлекне ныгыту методларына багышланган лекция булды.

ТР ССМ Республика клиник наркология диспансерының медицина психологы Лилия Зайцева тәрбияләнүчеләргә психик бәйлелекнең барлыкка килү сәбәпләре, үсеш стадияләре һәм клиник билгеләре турында сөйләде.

- Психик тайпылышлар кеше тормышында алкоголь яки башка бәйлелек барлыкка килү белән барлыкка килә дип уйлау хаталы. Чынлыкта теләсә нинди бәйлелек кеше тормышында психик сәламәтлек белән булган проблемалар аркасында барлыкка килә, - дип билгеләде медицина психологы.

Республика җәмәгать сәламәтлеге һәм медицина профилактикасы үзәгенең гигиена тәрбиясе буенча табибы Роза Алимова сүзләренчә, стресска каршы көрәштә сәламәт туклануны саклау, хәрәкәт активлыгы белән даими шөгыльләнү, көннең дөрес режимын саклау, шул исәптән акыл һәм физик күнегүләр арасында вакытны дөрес бүлү ярдәм итә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: