Диспансерлаштыру барышында профилактик консультацияләр бирү мәсьәләләренә багышланган республика семинары булды

2015 елның 21 октябре, чәршәмбе
Бүген «Югары медицина технологияләрнең белем бирү үзәге» КБПда «Өлкән халыкның билгеле төркемнәрен диспансерлаштыру барышында профилактик консультацияләр бирү мәсьәләләре турында» темасына республика семинары булды. Семинарда катнаштылар: ТР ССМ сәламәтлек саклау территориаль органнарының һәм ТР сәламәтлек саклау дәүләт оешмаларының җитәкчеләре, гомуми практика табиблары, терапевтлар, сәламәтлек үзәкләренең, медицина профилактикасы үзәкләренең, бүлекләренең һәм кабинетларының медицина хезмәткәрләре. Семинарны ТР ССМ профилактик ярдәм һәм сәламәтлек саклауны төзү бүлегенең башлыгы Хафизова Е.Д. ачты. Докладлар белән чыгыш ясадылар: Галявич А.С. – Россия ССМның «Казан ДМУ» ЮҺББ ДБББОның кардиология кафедрасы мөдире, профессор, ТР ССМ баш штаттан тыш белгече-кардиологы; Гаврилов И.А. – Республика баш тамырлары үзәгенең («РКДҮ» ДАССО) оештыру-аналитик бүлекнең мөдире; Мәҗитов Б.К. – «ТР ССМ РКОД» ДАССОның диспансер-профилактик бүлегенең мөдире; Вәлиева Ф.В. – Россия ССМның  «Казан ДМУ» ЮҺББ ДБББОның эндокринология кафедрасы мөдире, профессор, м.ф.д.; Хәмитов Р.Ф. – «Казан ДМУ» ЮҺББ ДБББОның 2нче номерлы эчке авырулар кафедрасы мөдире, м.ф.д., профессор, Казан шәһ.пульмонология үзәгенең җитәкчесе; Фролова О.А. – Россия ССМның «Казан ДМА» ӨҺББ ДБББОның гомуми гигиена  кафедрасы профессоры, м.ф.д.; Шакирҗәнов Г.З. – «ТР ССМ РНД » ДАССОсының наркоманияне профилактикалау кабинеты мөдире.  Йөрәкнең ишемик авыруын профилактикалау, инсульт, шикәр диабеты, респиратор авырулар, тәмәке тарту, наркомания, эчкечелек буенча, сәламәт һәм авыру кешенең ашавы турында, шулай ук онкологик авыруларны ачыклауда өлкән халыкның билгеле төркемнәрен диспансерлаштыру нәтиҗәлелеген күтәрүдә беренчел челтәр медицина хезмәткәрләренең роле турында мәсьәләләр буенча фикер алыштылар.
Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: