5 ноябрьдән башлап 16на кадәр БРКХдә «Шикәрле диабетны профилактикалау» дигән ункөнлек уза

2015 елның 10 ноябре, сишәмбе

«Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының Балалар  республика клиник хастаханәсе» ДАССОда 5 ноябрьдән башлап 16на кадәр 14 ноябрьгә – Бөтендөнья диабет белән көрәшү көненә  оештырылган  «Шикәрле диабетны профилактикалау» дигән ункөнлек уза. Бөтендөнья шикәр диабеты белән көрәшү көне бөтен дөньяда шикәр диабеты белән авыруның артуы янауна җавап булып Халыкара диабет федерациясе һәм Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы белән 1991 елда оештырып җибәрелгән. Бөтендөнья көнен уздыру датасы – 14 ноябрь – Канада табибы Фредерик Бантингның туган көне булды. Ул шикәр диабетын дәвалау өчен инсулинны беренче булып кулланды. Диабет көненең төп бурычы – авыруны иртә диагностикалау өчен, диабет белән авыручыларны өйрәтү һәм өзлегүләрне киметү өчен бу мәсьәләгә җәмәгатьне тартырга.

Күп илләрдә бу көнне диабет мәсьәләсенә кеше игътибарларын тарту өчен архитектура памятниклары һәм биналар күк төсе белән астан яктыртылалар. Бу хәрәкәттә 100 артык ил катнашты инде. Россиядә бу көнне пациентлар белән табиблар очрашулары уздырылалар, төрле акцияләр, диабет мәктәпләре һ.б. оештырылалар. 2015 елның 5 ноябрендә «ТР ССМ БРКХ» ДАССОда «Татарстан Республикасында балаларда һәм яшүсмерләрдә I тип шикәр диабетының проблематикасы» темасына табиб-эндокринологлар һәм психологлар белән бергәләп «түгәрәк өстәл» уздырылды. Бу форум «Шикәрле диабетны профилактикалау» темасына ункөнлекне ачты. Шулай ук Балалар республика клиник хастаханәсендә төрле чаралар планлаштырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: