Кытай Чаллы йогышлы авырулар хастаханәсенә 2 мең шәхси саклану чарасы тапшырды

2021 елның 8 апреле, пәнҗешәмбе

КХРның Казандагы Генераль консулы билгеләп үткәнчә, Россия һәм Кытай пандемияне бергә җиңә алачак. Кытай Яр Чаллы йогышлы авырулар хастаханәсенә пандемиягә каршы көрәштә ярдәм һәм теләктәшлек билгесе итеп 810 саклагыч костюм, 480 пар саклагыч күзлек һәм 960 медицина респираторы тапшырды.

«Бүләк түгел, ә игътибар кадерле, һәм иптәшләр бәлада сынала. Коронавирус башланганнан соң Кытай һәм Россия бер-берсенә ярдәм итә, коронавирус белән көрәштә хезмәттәшлек итә, һәм без авырлыкларны бергәләп җиңеп чыгарбыз», - дип сөйләде Кытай Халык Республикасының Казандагы Генераль консулы У Инцинь.

Ул билгеләп үткәнчә, Татарстан пандемия белән көрәштә зур уңышларга иреште, чөнки Россия төбәкләре арасында республикада чагыштырмача авыручылар саны аз. У Инцин сүзләренчә, без коронавирус инфекциясе пандемиясен бергә җиңә алабыз.

«Хәзер пандемия бераз чигенсә дә, шулай да безнең алда куркыныч характердагы чакырулар күп әле. Коронавирус белән бәйле рәвештә медицина хезмәткәрләре коронавирусны профилактикалауда һәм дәвалауда зур роль уйный, алар, тормышларын куркыныч астына куеп, күп кенә кешеләрнең гомерен саклап калалар», — диде ул.

У Инцинь ярдәмне нәкъ менә Чаллыга җибәрүне аңлатты. Нәкъ менә Чаллыда Haier җитештерү заводы һәм технопаркы урнашкан, анда Кытай менеджерлары һәм автокалада яшәүчеләр эшли.

ТР сәламәтлек саклау министры урынбасары Фәридә Яркаева консуллыкка күрсәтелгән ярдәм өчен рәхмәт белдерде.

«Бездә, Татарстан Республикасында, пандемиянең беренче көннәреннән үк битлекләр, респираторлар, саклагыч костюмнар җитештерү җайга салынуга карамастан, бүгенге көндә без бу җитешсезлек сизмибез, шулай да Россия Федерациясенең һәм Кытай Халык Республикасының күршелек, күптәнге мөнәсәбәтләре һәм, аерым алганда, Татарстан Республикасында, шул исәптән медицина өлкәсендә дә игелекле мөнәсәбәтләр билгесе буларак, бу игелекле ихтыяр акты», — дип билгеләп үтте министр урынбасары.

Яр Чаллы йогышлы авырулар хастаханәсенең баш табибы Ришат Ногманов билгеләп үткәнчә, пациентлар саны көннән-көн кими, хәзер алар йөз кешедән азрак, клиникада 349 хезмәткәр эшли.

"Ярдәмнән без беркайчан да баш тартмыйбыз, болар барысы да үз вакытында, һәм кирәк. Персоналны саклау - беренчел бурыч, шуңа күрә без мондый ярдәмгә бик шат. Шәхси саклану чараларында кытлык юк иде, без тулысынча тәэмин ителгән идек, әмма безгә ярдәм дә кирәк», — дип әйтте баш табиб.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: