Кешеләргә шатлык бүләк итәбез

2021 елның 17 мае, дүшәмбе

Безнең заманның иң гуманлы һөнәрләренең берсе - шәфкать туташы һөнәре. Алар табибның барлык билгеләүләрен башкара, аларның битараф булмаган сүзе авыруны терелтү процессында зур роль уйный. Статистика мәгълүматлары буенча, шәфкать туташлары җилкәсенә авыручыларны карау буенча 80% чамасы төшә. 12 майда, хәзерге шәфкать туташлары эшенә нигез салучы Флоренс Найтингейлның туган көнендә, бөтен дөньяда шәфкать туташлары үзләренең һөнәри бәйрәмнәрен - Халыкара шәфкать туташлары көнен билгеләп үтәләр.

Мамадыш үзәк район хастаханәсендә дә бәйрәм ел саен билгеләп үтелә. Фәнни-гамәли юнәлештәге төрле чаралар (сәламәт яшәү рәвешен пропагандалауга, шәфкать туташлары персоналының һөнәри компетентлыгын камилләштерүгә һәм шәхси һәм иҗади потенциалын үстерүгә багышланган конференцияләр, семинарлар һәм түгәрәк өстәлләр), шулай ук күңел ачу характерындагы чаралар – һөнәри конкурслар һәм смотрлар, КВН, концертлар һ. б. үткәрелә.

2021 елның 14 маенда «Мамадыш РҮХ» ДАССУдә хастаханә ишегалдында Халыкара шәфкать туташлары көненә багышланган бәйрәм концерты булды. Бәйрәмне баш табиб Дамир Хаҗиев котлау сүзеннән башлады.

Аннары бәйрәм уңаеннан тантаналы бүләкләү булды, анда чисталык һәм намуслылык символы – Ак чәчәкләр тапшырылды.

Хәзерге вакытта Мамадыш РҮХдә 338 урта медицина хезмәткәре эшли, алар арасында 248-турыдан-туры РҮХдә, 90-авыл амбулаторияләрендә һәм фельдшер пунктларында. Шәфкать туташлары хезмәте югары бәяләнде: Х. М. Сәйфетдинова  – РФ Сәламәтлек саклау отличнигы, 7 шәфкать туташы - «Сәламәтлек саклауның атказанган хезмәткәре», алтмыштан артык шәфкать туташы - «Татарстан Республикасының Мактаулы хезмәткәре» исемнәренә ия, 6 шәфкать туташы - Россия Федерациясенең Мактау грамотасы, 83 кеше Татарстан Республикасы Мактау грамотасы белән бүләкләнде.

"Мамадыш РҮХ" ДАССУ баш шәфкать туташы Галина Штукина.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: