Татарстан РКХдә Кырымда яшәүче ханымга үпкәгә операция ясаганнар

2021 елның 1 июне, сишәмбе

Татарстанның Республика клиник хастаханәсендә бер үпкәсендә шеш, икенче үпкәсе зәгыйфь булган Кырымда яшәүче ханымга операция ясаганнар.

Туган якларында Севастопольдә хатын-кызга ярдәм итә алмаганнар, көчле күппрофильле клиника табиблары ярдәме кирәк була. Хатын-кыз берничә медицина учреждениесе арасыннан Казанны РКХ сайлый.

Хатын-кыз тын кысылудан һәм ютәлдән җәфа чигә. Яшәү урыны буенча хастаханәдә аңа, ковидка пцр һәм үпкә КТ билгелиләр. Коронавирус расланмый. ХОБЛ, йогыш мөмкинлеген шик астына куела. Бу нәтиҗәләр белән хатын Республика клиник хастаханәсенә килә.

Пульмонологлар проблема аларның профильле буенча түгел икәнене тиз ачыклый һәм хатын-кызны торакаль хирургларга күчерә.

Өстәмә тикшерүләр сул үпкәнең аномаль үсешен, уң үпкәдә шеш булуын күрсәтә. Кечкенәдән хатын-кызда үпкәсенең яртысы эшләмәгән икән, анда төрле инфекция җыелган һәм эрен җыелган... Аорттан үпкәгә ике кан тамыры барган, алар асылда булырга тиеш түгел. Бу кан тамырын өзгән чакта, хатын бер секунд эчендә кан югалтудан үлгән булыр иде, ә эренле капчык өзелсә, зарарлану башлар иде. Икенче үпкәнең шеше табышмак булды. Анатомик үзенчәлекләр һәм урнашу сәбәпле, медиклар хәтта биопсияне ясау мөмкинлегенә дә ия түгел иде. Яман шешнең яисә юк табиблар операция вакытында гына билгели алыр иде.

Тришин Евгений Валерьевичның 2 нче торакаль бүлек командасы  барысын да бер операция белән сулдан бер яру ясарга ниятләвен әйтте. Ярты сәгать эчендә белгечләр шешнең бер кисәге экспресс-гистологиясен әзерләделәр - яман шеш булмады. Торакаль хирург сул кабырга арасында кечкенә генә кисем аша бер үпкәнең яртысын һәм уң үпкәдәге шешне ала. Күкрәк читлегенә бернинди кисемнәр дә эшләмәде. Татарстанда мондый операцияләрне әлегә РКХдә генә ясыйлар.

Хатын инде язылып, Севастопольгә кайтып киткән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: