февраль, 2017 ел
пәнҗешәмбе

«Сәламәтлек саклау өлкәсендә менеджмент» дигән квалификация күтәрү чикләрендә бүген Балык Бистәсе үзәк район хастаханәсенә Байкал арты крае һәм Амур өлкәсе вәкилләре килеп киттеләр.

Халыкара балалар онкологлары җәмгыяте патронаты астында 15 февральдә ел саен күп илләрдә  (International Childhood Cancer Day) Бөтендөнья онкология белән авыручы балалар көне үткәрелә.  Онкология авырулары белән көчкенә пациентларга булышлык максаты белән 40 артык дөнья иле хәрәкәткә кушылды.

Казан дәүләт медицина академиясендә иртәгә «Милли онкологик программа концепцияләре. Федераль һәм региональ компонентлар» дигән координацион киңәшмә булачак. Киңәшмәдә Идел буе федераль округында онкологик ярдәмнең хәле, милли онкологик программалар, онкологик  пациентларны дару терапиясе белән тәэмин итүдә инновацион алымнар, халыкка онкологик ярдәмне камилләштерү һ.б. турында фикер алышачаклар.

Республика клиник онкология диспансерында (РКОД) Идел буе федераль округының (ИФО) баш штаттан тыш белгечләре, пластик хирурглары утырышы булды. Аны РФ Сәламәтлек саклау министрлыгының баш штаттан тыш белгече, пластик хирургы,  медицина фәннәре докторы  Наталья Мантурова уздырды.

2017 елның 18 февралендә Әлмәт шәһ. «Западный» СҮдә 10.00 сәг. башлап 16.00 кадәр «Мәгариф шешләргә каршы» мәгълүматый кампаниясе чикләрендә «Әлмәт күкрәкнең яман шешенә каршы» дигән акция булачак. Әлмәттә торучы хатын-кызларга онколог-маммолог табибының  консультациясен алырга, түләүсез тикшерүне узарга һәм онкологик авырулар турында күп файдалы мәгълүмат алырга мөмкин булачак. Исегезгә төшерик, узган елда шундый акциядә катнашучы 560 хатын-кызның сөт бизләренең 88 төрле патологиясе ачыкланды, алар арасында тире яман шешенә 1 шик һәм  сөт бизе яман шешенә 6 шик.

Яңа кафедраны оештыру турында Идел буе федераль округының баш штаттан тыш белгече пластик хирургы, профессор Артур Исмәгыйлев хәбәр итте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: