Республика клиник хастаханәсе трансплантологлары 100нче бавыр трансплатацияләде

2022 елның 17 ноябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республика клиник хастаханәсенең табиблар командасы 100нче бавыр күчереп утыртты, дип хәбәр итә клиниканың матбугат хезмәте.

Республикада бавыр трансплантациясен 2019 елда даими үткәрәләр. Ул чакта командага бер ел эчендә 10нан да ким операция ясаганнар, аларның һәрберсе 3,5 сәгатьтән 7 сәгатькә кадәр дәвам иткән. Татарстан бавыр трансплантациясен үстерүне дәвам итеп, быел ук белгечләр 46 операция ясадылар.

Татарстан табиблары өчен 58 яшьлек пациент «юбилей» пациент булды, аны хастаханәгә үңәч варикоз тамырларыннан кан китеп, санавиация белән китерделәр-портал гипертензиясенең еш катлаулануы. Хирурглар һәм терапевтлар хатын-кызны дәваладылар, бавыр эчендә шант куйдылар һәм донор органын көтү исемлегенә куйдылар. Орган, ниһаять, пәйда булгач, хатын-кызны операциягә чакырдылар.

Бүгенге көнгә бавыр трансплантациясе - хирургиянең иң катлаулы төрләренең берсе

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: