«Ел табибы — Ак чәчәкләр» премиясе ияләренең исемнәре билгеле булды

2023 елның 19 июне, дүшәмбе

19 июньдә Илһам Шакиров исемендәге концертлар залында «Казан Экспо» Халыкара күргәзмәләр үзәге мәйданчыгында «Ел табибы-Ак чәчәкләр – 2023» 15нче республика конкурсында җиңүчеләрне бүләкләү тантанасы узды.

Рөстәм Миңнеханов чарада катнашучыларны һөнәри бәйрәм - медицина хезмәткәре көне белән котлады. . "Сезнең игелекле хезмәтегез - бу күңелегез яткан һөнәр. Ваемсыз булмаган кешеләр генә бу катлаулы һәм җиңел булмаган һөнәрне - кешеләргә хезмәт итүне сайлыйлар. Безнең һәрберебез сезгә иң кадерле нәрсәләребезне - үз тормышыбызны һәм сәламәтлегебезне ышанып тапшыра", - дип ассызыклады республика Рәисе.

Тантананың төп номинациясендә җиңүче булып Казан дәүләт медицина университетының анестезиология һәм реаниматология, катастрофалар медицинасы кафедрасы мөдире, Россия Анестезиолог-реаниматологлар федерациясе идарәсе президиумы әгъзасы, медицина фәннәре докторы, 2007 елдан ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының штаттан тыш баш анестезиолог-реаниматолог белгече Айнагөл Баялиева танылды. Айнагөл Жолдошевна докторлык диссертациясен Мәскәүдә яклый, Казанда Төбәкара клиник-диагностика үзәгенең кардиохирургия һәм нейрохирургия анестезиологиясе һәм реанимациясе бүлеген оештыра, йөрәк күчереп утырту буенча беренче операцияләрдә катнаша. Республиканың әйдәп баручы клиникаларында берничә инновацияле методика кертә. 300дән артык фәнни хезмәт һәм 50 уку әсбаплары авторы. Аның җитәкчелегендә 7 кандидатлык диссертациясе әзерләнә һәм яклана.

"Сәламәтлек саклау легендасы" номинациясендә Дмитрий Красильников җиңү яулады. Медицина фәннәре докторы, профессор, Казан дәүләт медицина университетының 1нче хирургия авырулары кафедрасы мөдире, ТР ССМ Республика клиник хастаханәсе баш хирургы
Дмитрий Михайлович – ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы Республика клиник хастаханәсе хирургия хезмәте җитәкчесе, Татарстан Республикасы хирурглар җәмгыяте рәисе. Ул бавыр, ашказаны асты һәм калкансыман бизләр авыруларында катлаулы операцияләр, корсак куышлыгы органнары патологиясендә ашыгыч операцияләр башкара. Дмитрий Михайлович оператив техникага, дәвалау һәм шәфкатьлелек сәнгатенә өйрәткән һәм искиткеч хирургларның зур когортасын тәрбияләгән.
Дмитрий Михайловичның шәкертләре тарафыннан 2 докторлык һәм 20 кандидатлык диссертациясе якланган. Профессор Д.М. Красильников күп санлы фәнни хезмәтләр авторы, шул исәптән 5 монография, хирургия буенча 3 кулланма, 6 операция атласы, 18 фәнни-методик әсбап, 11 патент авторы.

«Уникаль очрак» номинациясендә Чаллы шәһәренең Ашыгыч медицина ярдәме хастаханәсе командасы җиңде. Чаллы шәһәренең кардио- һәм эндоваскуляр хирурглары Россиядә беренчеләрдән булып кеше организмындагы иң зур кан тамырларын алыштыра, ачык катнашуны һәм кан тамырлары эчендәге катнашуны бергә эшли. Табиблар командасы күкрәк һәм корсак аортасын тулысынча гибрид протезлый, аның мөһим тармакларын йөрәктән алып аяк артерияләре очына кадәр саклый алган.

«Беренчел звеноның иң яхшы табибы» номинациясендә Яшел Үзән үзәк район хастаханәсенең участок педиатры Николай Романов җиңүче дип танылды. Үзенең хезмәт юлын ул күптән түгел башлап җибәргән — 2017 елда «Земский доктор»программасы буенча үзәк район хастаханәсендә эшли башлаган. Әмма аның хезмәт исемлегендә инде бик күп катлаулы чакырулар бар: шәхси секторда, шул исәптән җирле чегән диаспорасында, мәйданы буенча иң зур педиатрия участокларының берсенә хезмәт күрсәтә; Covid-19 карантин зонасында эшләгән, Раифа махсус ябык типтагы уку-тәрбия учреждениесендә хезмәт күрсәтә.

«Елның медицина хезмәткәре» - Шәрәфетдинова Миләүшә Салих кызы, ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы Профессор М.З. Сигал исемендәге Республика клиник онкология диспансеры стомалы пациентларны реабилитацияләү кабинетының шәфкать туташы.
 Ул Татарстан өчен уникаль булган бу кабинетны оештыруда турыдан-туры катнаша. 33 ел дәвамында ул авыр авырулар турында кайгырта, аларга операциядән соң ярдәм итә. Аның ысуллары ярдәмендә катлауланулар санын киметергә, ә иң мөһиме, пациентларның тормыш сыйфатын яхшыртырга мөмкин булды. Үзенең тәҗрибәсе белән ул даими рәвештә хезмәттәшләре белән уртаклаша.

2023 ел остаз елы дип игълан ителде, һәм бу тантанада яңа номинация турында игълан иттеләр «Сәламәтлек саклауның мактаулы остазы». Ул - Медицина фәннәре докторы, академик, профессор, Россия Федерациясенең һәм Татарстан Республикасының Атказанган фән эшлеклесе; ТР Фәннәр академиясенең биология һәм медицина фәннәре бүлеге академик-сәркатибе Марс Михайлов. 60 елдан артык гомерен сәламәтлек саклауга багышлаган һәм табибның изге эшенә хезмәт итүнең чын үрнәге булган кеше!

Татарстан Рәисеннән махсус бүләк – автомобиль –Яшел Үзән үзәк район хастаханәсенең бала тудыру бүлеге акушеры Елена Родионовага бирелде. Яшел Үзән район үзәк хастаханәсенең бала тудыру бүлеге акушеркасы.
1989 елдан Елена Евгеньевна акушерка булып эшли. Профессиональ эшчәнлегендә аңа игелеклелек, пациентлар белән аралашу, җаваплылык кебек характер сыйфатлары ярдәм итә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: