ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының киң вәкиллекле йомгаклау утырышы

2024 елның 24 гыйнвары, чәршәмбе

24 гыйнварда «Казан Экспо» ХКҮ мәйданчыгында ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының киң вәкиллекле утырышы узды. Чара 2023 елда ведомство эшчәнлеге нәтиҗәләренә һәм 2024 елга бурычларга багышланды.

Утырышта Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов, Россия Сәламәтлек саклау министры ярдәмчесе Оксана Гусева, РФ Сәламәтлек саклау министрлыгының баш трансплантологы Сергей Готье һәм башкалар катнашты.

Утырыш башланганчы Рөстәм Миңнеханов республика медицина учреждениеләренә җибәреләчәк автомобильләр тапшырды, шулай ук реципиентлар һәм аларның туганнары белән очрашты.

Киң вәкиллекле утырышта ТР сәламәтлек саклау министры Марсель Миңнуллин хәбәр иткәнчә, Татарстанда 2023 елда халыкның үлем-китем очракларын кимегән. 2023 елда Татарстанда ул 75,4 ел тәшкил иткән. Россия Федерациясе субъектлары арасында республика бу күрсәткеч буенча 12нче урында тора, Идел буе федераль округында – Татарстан беренче. ТР сәламәтлек саклау министры сүзләренчә, 2024 елга бу күрсәткечне 75,57 яшькә кадәр арттыру планлаштырыла.
2023 елда Россия Президенты Владимир Путин инициативасы белән «Сәламәтлек саклау» һәм «Демография» милли проектларының барлык юнәлешләре уңышлы үтәлде, барлык федераль һәм төбәк программалары гамәлгә ашырылды, дәүләт гарантияләре программасы тулы күләмдә үтәлде.

Республикада югары технологияле медицина ярдәме  күләме артты, диагностик тикшеренүләр саны 8 тапкыр артты.

М.Н.Садыков исемендәге 7нче шәһәр клиник хастаханәсе базасында кардиохирургия бүлеге ачылды, бу кискен коронар синдромлы авыруларга медицина ярдәме күрсәтү буенча ябык цикл булдырырга мөмкинлек бирә.

Республикада бавыр, бөер һәм йөрәк трансплантациясе буенча операцияләр үткәрелә. Узган елда 213 орган трансплантациясе башкарылган.

Татарстан медиклары махсус хәрби операция сугышчыларына һәм аларның гаилә әгъзаларына сәламәт булырга ярдәм итә, дип сөйләде Марсель Миңнуллин. "Узган ел без югары әзерлек режимында булдык. Республика клиник хастаханәсе базасында бүлекчәләр җәелдерелгән. Аларда хәрбиләрне дәвалау өчен 300 урын бар», – дип сөйләде сәламәтлек саклау министры.

Казанда һәм Чаллыда сугыш ветераннары өчен госпитальләр МХОдә катнашучылар өчен төп медицина ярдәме күрсәтү үзәге булып тора.

"МХО зонасына чакырылган яки мобилизацияләнгән медицина хезмәткәрләренә аерым рәхмәт белдерәсем килә. Алар үз бурычларын фидакарьләрчә үтиләр, җиңү өчен зур ярдәм күрсәтәләр», – дип билгеләп үтте ТР Рәисе.

Рөстәм Миңнеханов МХО зонасында булган балаларга актив ярдәм күрсәтергә кирәклеген өстәде.

ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы башлыгы шулай ук Татарстанда сабыйлар үлеме кими дип хәбәр итте. «2023 елда Татарстанда сабыйлар үлеме дәрәҗәсе бер мең исән килеш туган балага 3,1 промилле тәшкил итте, бу узган ел күрсәткеченнән 6,1%ка кимрәк. 2022 елда бу 3,3 промилле иде", - дип билгеләп үтте министрлык башлыгы. Россия субъектлары арасында республика ел йомгаклары буенча бу күрсәткеч буенча 13 нче урынны алды, Идел буе федераль округында Татарстан өченче урында.

Министр ассызыклаганча, мондый позицияләр республиканы канәгатьләндерми. Ул республиканың 13 районында сабыйлар үлеме бөтенләй булмавын хәбәр итте. Аның фикеренчә,  буТатарстанның әлеге күрсәткечне тагын да киметү мөмкинлеге барлыгын күрсәтә.

Ул Россия Федерациясе Сәламәтлек саклау министры Михаил Мурашконың Россиядә сабыйлар үлеме күрсәткеченә, ягъни 3 промиллегә ирешү бурычын куйганын өстәде. "Без Татарстанда тагын да яхшырак эшләргә тиеш", – дип ассызыклады Марсель Миңнуллин.

2023 елда сабыйлар еш кына Әлмәт районында үлгән. "Республикада үлгән сабыйлар саны буенча Әлмәт шәһәре һәм Әлмәт районы тотрыклы рәвештә зур өлеш кертә. Узган ел гына да район 9 сабыйны югалткан. Әлмәтнең бала тудыру йорты эшенә җитди сораулар бар", - дип ассызыклады министр.

Марсель Миңнуллин ТР сәламәтлек саклау министрының беренче урынбасары Әлмир Абашевка, акушерлык һәм гинекология буенча штаттан тыш баш белгеч Татьяна Шиһабетдинова белән бергә, әлеге медицина учреждениесе эшен аерым контрольгә алырга һәм өч ай эчендә нәтиҗәләр турында хәбәр итәргә кушты.

Гомумән алганда, Татарстанда балалар үлеме берничә ел дәвамында бер дәрәҗәдә тора. "Балалар үлеме күрсәткечләре иң югары булган районнар арасында Тукай районын һәм Лениногорск шәһәрен аерып күрсәтергә телим", - дип ассызыклады Марсель Миңнуллин.

Ул ТР сәламәтлек саклау министрының беренче урынбасары Әлмир Абашевка бу районнарда тикшерүләр үткәрергә, мондый югары күрсәткечләрнең сәбәпләрен ачыкларга һәм тикшерү нәтиҗәләре турында хәбәр итәргә кушты.

Марсель Миңнуллин хәбәр иткәнчә, Казанда балалар үлеме күрсәткеченә күп профильле балалар стационары булмау йогынты ясый. Аның сүзләренчә, хәзер күпчелек белгечләр республика балалар клиник хастаханәсендә тупланган. Соңгы 10 елда Республика клиник хастаханәсе белгечләренә йөкләнеш өч тапкырга диярлек арткан. Министрлык исәпләвенчә, көн саен клиниканың кабул итү бүлегенә 400 пациент мөрәҗәгать итә һәм аларның 60%ы – Казан халкы.

"Хөрмәтле Рөстәм Нургали улы, безнең башкалага заманча күп профильле балалар хастаханәсе бик кирәк, безгә ярдәм итүегезне һәм тиешле йөкләмәләр бирүегезне сорыйм", – диде Марсель Миңнуллин, Татарстан Рәисенә мөрәҗәгать итеп.

"Балалар хастаханәсе төзү бөтен республика өчен дә мөһим. Без балалар ВМП-үзәкләре белән өч зона булдыра алабыз, бу больницалар арасында йөкләнешне бүлергә, кечкенә пациентларны нәтиҗәле рәвештә юлларга, бу балалар үлеме күрсәткечләрен киметергә мөмкинлек бирәчәк», – дип нәтиҗә ясады Марсель Миңнуллин.

Министр республиканың барлык медицина хезмәткәрләре исеменнән Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнехановка һәм Россия Федерациясе Сәламәтлек саклау министрлыгына тармакка ярдәм иткәннәре өчен рәхмәт белдерде.

Утырыш ахырында бүләкләү тантанасы узды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: