Лениногорск медиклары «Минем героем - Минем гаиләм» патриотик флешмобына кушылды

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

Лениногорск үзәк район хастаханәсе табиб-эпидемиологы ярдәмчесе Алена Әхмәтова Республика акциясенә кушылды һәм үзенең абыйсы, Бөек Ватан сугышы ветераны, чын табиб турында сөйләде. Потапов Игнатий Семенович 1915 елда Спиридоновка авылында табиблар гаиләсендә туа. 17 яшендә Кызыл Армия сафларына хезмәткә чакырыла. Хезмәт срогы тәмамланганнан соң, Новороссийскта хәрби фельдшер вазифасында Кара диңгез флотында кала.

Бөек Ватан сугышы елларында майор була һәм хәрби-диңгез флотының медицина хезмәтен җитәкли, шулай ук хәрби хәрәкәтләрдә актив катнаша. Кызыл Байрак, Кызыл Йолдыз орденнары, Ленин ордены һәм "Хәрби хезмәтләре өчен"медале белән бүләкләнә.

Сугыштан соң флотта хезмәт итүен дәвам итә һәм пенсиягә чыга. Игнатий Семенович үлгәннән соң барлык медальләр һәм орденнар Петербург хәрби музеена тапшырыла, алар анда хәзер дә саклана. Игнатий Семенович үрнәгендә күп кенә туганнары үз тормышларын медицина белән бәйли.

Поликлиниканың неврология кабинеты шәфкать туташы Альбина Ибраһимова үзенең бабасы, Бөек Ватан сугышы ветераны турында сөйләде. Галимҗанов Галимҗан Сабирҗан улы 1923 елның 11 декабрендә Лениногорск районының Кирлегәч авылында туган. 1942 елның 1 апрелендә Ватанны саклауга чакырыла.

Дон фронты составында Дондагы Ростовны, Аксайны һәм Манычны фашистлардан азат итә. Курск сугышында, Кенингсберг янындагы авыр сугышларда катнаша. Сугыш кырларындагы кыю һәм оператив гамәлләре өчен Галимҗан Сабирҗан улы медальләр һәм орденнар белән бүләкләнә, шул исәптән Сталинград сугышында җиңгән өчен дә.

1949 елда демобилизацияләнә. Туган ягына кайта һәм 34 ел Мичурин исемендәге колхозда шофер булып эшли. Хатыны Галимҗан Сабирҗан улы белән бергә 7 бала тәрбияли. 1984 елда пенсиягә чыга. 2018 елның 13 мартында вафат була. Хәзер аның 17 оныгы, 26 оныкчыгы һәм 3 оныкчыгы бар.

Үзәк район хастаханәсе хирургия Кабинетының шәфкать туташы Айсылу Бәдретдинова үзенең бабасы турында сөйләде. Пулатов Гусман Шәвәли улы 1921 елның 10 февралендә Балык Бистәсе районының Күгәрчен авылында туган. 1940 елның 16 сентябрендә чакырыла. 10 штурм инженер-сапер бригадасында өлкән сержант булып хезмәт итә.

Сугыштан соңгы елларда парторг, туган авылында ферма мөдире булып эшли. Хатыны белән бергә 9 бала тәрбияли. Гусман Шәвәли улы 1989 елның 15 июлендә вафат була. Хәзер аның 20 оныгы, 38 оныкчыгы һәм 5 оныкчыгы бар.

Фтизиатрия бүлегенең палата шәфкать туташы Елена Галләмова үзенең бабасы турында сөйләде. Гущин Леонид Дмитриевич 1919 елның 16 июнендә Удмуртиянең Дебес районы Иске Четкер авылында туган. Яшь Леонид Кызыл Армия сафларына алына. Чик сакчысы булып хезмәт итә.

1941 елның 22 июнендә ул куркыныч вакыйгаларның шаһиты була - фашист гаскәрләре Советлар Союзына һөҗүм итә. Ул вакытта Леонид Дмитриевич иптәшләре белән бергә Гитлер гаскәрләренең беренче һөҗүмен батырлык белән кире кага. Леонид Гущин Сталинград янындагы авыр сугышларда катнаша. Яралана. Госпитальдән соң кабат фронтка, алгы сызыкка китә. Курск дугасындагы сугышта катнаша.

Сугыштан соңгы елларда Удмуртиядә яши, Ита колхозында бригадир булып эшли. 1994 елның 8 мартында вафат була.

Үзәк район хастаханәсе травматология Кабинетының шәфкать туташы Анастасия Изоткина республика акциясенә кушылды һәм үзенең бабасы, Бөек Ватан сугышы ветераны турында сөйләде.

Кириллов Николай Никифорович 1914 елда Яңа Сережкино авылында туган. 1941 елның июненнән хәрби хәрәкәтләрдә актив катнаша, станок пулеметчысы була. Хезмәт вакытында үзен дисциплиналы һәм уяу сугышчы итеп күрсәтә, батырлык, кыюлык һәм тәвәккәллек белән эш итә. Медальләр белән бүләкләнә һәм Бөек Ватан сугышы Югары Баш командующиеның Рәхмәт хаты ала.
1946 елның июнендә демобилизацияләнә. Сугыштан соңгы вакытта "Лениногорскнефть"НГДУда балта остасы булып эшли. 1973 елда вафат була.

Үзәк район хастаханәсе хирургия Кабинетының шәфкать туташы Ләйсән Галимова Республика акциясенә кушылды һәм үзенең бабасы, Бөек Ватан сугышы ветераны турында сөйләде. Кавыев Миңнемөхәммәт Кавыевич 1922 елның 1 сентябрендә Куакбаш авылында туган. 1942 елның 7 февралендә Шөгер район хәрби комиссариаты тарафыннан фронтка чакырыла. 1944 елның ахырына кадәр станок пулеметы төзүчесе, рядовой һәм кавалерист була. 1944 елның мартында аягына яралана. Госпитальдән соң фронтка кайта һәм 1945 елның 9 маена кадәр хәрби хәрәкәтләрдә катнаша. Сугышчан казанышлары өчен медаль ала.

1946 елда демобилизацияләнә. 1983 елның 11 июнендә вафат була. Сугыштан соңгы вакытта Кәләй урман сәнәгате хуҗалыгында эшли.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: