Республика балалар клиник хастаханәсе балалар өчен "тышкы сәбәпләр" куркынычы һәм аларны булдырмау чаралары турында

2024 елның 2 июле, сишәмбе

1–7 июль Россиядә «Тышкы сәбәпләр аркасында үлемне киметүгә юнәлдерелгән атна» дип игълан ителде. Республика балалар клиник хастаханәсендә бәхетсезлек очракларының төп сәбәпләре турында сөйләделәр һәм аларны булдырмау буенча киңәшләр бирделәр.

Тышкы сәбәпләр аркасында балалар үлеменең төп сәбәпләре:

Биеклектән егылу.

Еш кына биеклектән егылулар балалар куркыныч урыннарда күзәтүсез булганда яки түбәләрдә, төзелешләрдә, чердакларда, сарайларда, агачларда уйнаганда, шулай ук аттракционнарда һәм тирбәлешләрдә куркынычсызлык кагыйдәләрен бозганда була.

Биеклектән егылуны булдырмас өчен:

- Балаларга куркыныч урыннарда уйнауны тыю.

- Балаларны югарыда күзәтүсез калдырмаска.

Аттракционнар һәм тирбәлешләр куллану кагыйдәләрен җентекләп аңлатырга, аттракцион хәрәкәте вакытында торып басуны тыю, зур биеклеккә селкенүдән баш тарту һәм барлык иминият җайланмаларын куллану кебек барлык куркынычсызлык чараларын үтәүнең мөһимлеген ассызыклап үтәргә.

- Ачык тәрәзә һәм балконнарда балаларның иминлеген һәм күзәтчелеген тәэмин итәргә, шулай ук чебен челтәрләренең егылудан сакламавын аңлатырга кирәк.

Шулай ук сәбәпләрнең тагын берсе – агулану.

Агулану еш кына баланы сулаганда яки агулы матдә белән контактта булганда, эчкә дарулар кабул иткәндә, шулай ук агулы гөмбәләр, җиләкләр яки үсемлекләр кулланганда була.

Агулануны булдырмас өчен:

- Агулы матдәләрне һәм медикаментларны балалар өчен алу мөмкин булмаган урыннарда, махсус маркировкаланган савытларда сакларга.

- Балага даруларны табиб кушуы буенча гына бирергә һәм аңа олылар яки башка яшьтәге балалар өчен билгеләнгән дарулар бирмәскә.

- Таныш булмаган гөмбәләрне һәм җиләкләрне ашамаска, балага таныш булмаган үсемлекләрне татып карау тормыш өчен куркыныч икәнен аңлатырга.

Электр тогы белән зарарлану да сирәк түгел.

Электр җәрәхәтләре ешрак балалар тыелган урыннарда (төзелешләр, сәнәгать зоналары, ташландык биналар һ.б.) булганда барлыкка килә.

Электр тогы белән зарарлануны булдырмас өчен:

- Балаларга куркыныч урыннарда уйнауны тыю.

- Балага электр чыбыкларына кагылу никадәр куркыныч икәнен аңлату.

Җәйге ял сезонында балалар су коенырга ярата, куркынычсызлык чараларын үтәмәү нәтиҗәсендә балалар суга батып үлә ала.

Суга бату тыелган урыннарда су коену, тирәнгә чуму яки баланың йөзә белмәве аркасында була.

Суга батуны булдырмас өчен кирәк:

- Баланы сулык янында караусыз калдырмаска.

- Су коену өчен махсус билгеләнгән урыннарда гына рөхсәт итегез.

- Баланы саклагыч чаралар белән тәэмин итү, әгәр ул йөзә белмәсә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: