"Кеше генә кешегә ярдәм итә ала!"

2021 елның 13 гыйнвары, чәршәмбе

Республика кан үзәге базасында Россия Дәүләт Думасы депутаты Айрат Фәррахов, Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министры урынбасары Илдар Фатыйхов, РКҮнең баш табибы Рамил Тураев катнашында- COVID - 19 авыруларыннан кан плазмасын тапшыру буенча проектны алга таба гамәлгә ашыру мәсьәләләре буенча пресс-конференция узды.

Айрат Фәррахов инициативасы буенча, Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгы һәм «Бердәм Россия» партиясенең Татарстан бүлеге белән бергә COVID-19 авыруларыннан кан плазмасын тапшыру проекты гамәлгә ашырыла, ул авыр хәлдә булган медицина оешмаларында яңа коронавирус йогышы булган пациентларны дәвалау өчен кулланыла.

Акциянең инициаторы Айрат Фәррәхов, аңа COVID-19ны җиңәргә плазманы күчерү ярдәм итүе турында сөйләде һәм битараф булмаган татарстанлыларның инициативаны хуплаганы өчен рәхмәт белдерде.

«Бүгенге матбугат конференциясенең максаты-проект үсеше, өстәмә стимуллаштыру кирәклеге бармы, проект үсеше өчен тагын нәрсә эшләргә кирәк икәнлеген карау. Шунысын да билгеләп үтәсе килә, бик зур эш башкарылды. Ярдәмгә килгән барлык татарстанлыларга, һәм, әлбәттә, кан үзәге белгечләренә рәхмәт белдерәм", - диде А.З. Фәррахов.

Республика кан үзәгенең баш табибы Рамил Тураев сүзләренә караганда, Казанда 250 Covid-19 авыручы коронавирус белән авыручылар өчен кан плазмасын тапшырган. Һәр дозадан өч пациент өчен плазма алырга мөмкин — барлыгы 700дән артык доза җыелган. Хәзерге вакытта 100 доза бар, запас даими тулылана.

"Кеше генә кешегә ярдәм итә ала. Коронавирус белән авырган бер донор өч кешене дәваларга ярдәм итә ала", - дип ассызыклады Р.Г. Тураев.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: