Татарстан Республикасының дәвалау-профилактика оешмалары COVID-19 белән пациентларны дәвалау өчен 1000 кап инновацион дару препаратын алдылар

2021 елның 14 мае, җомга

2021 елның 14 апрелендә Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау учреждениеләре «Р-Фарм»компанияләр төркеме тарафыннан үткәрелә торган хәйрия кампаниясе кысаларында COVID – 19 яңа коронавирус йогышының уртача авыр формаларын дәвалау өчен 1000 дару чарасын - Россия биотехнология препараты Артлегия - үзәкләштерелгән рәвештә китерүне кабул иттеләр.

Татарстан Республикасы SARS-CoV-2 коронавирусының таралуына каршы торуга юнәлдерелгән берничә чара гамәлгә ашырыла. Бер елдан артык, пандемия башланганнан бирле, даими рәвештә төрле чаралар үткәрелә, аларның максаты санитар-эпидемиологик хәлне яхшырту тора.

«Яңа коронавирус йогышын (COVID-19) профилактикалау, диагностикалау һәм дәвалау буенча Россия Федерациясе Сәламәтлек саклау министрлыгының Вакытлы методик рекомендацияләренә кергән «Р-Фарм» дан алынган дару әлеге программаны тормышка ашыру өчен мөһим ярдәм булачак һәм кыска вакыт эчендә Татарстан Республикасында яшәүчеләргә медицина ярдәме күрсәтү өчен файдаланылачак», - диде Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министры М. Н.Садыйков.

«Әлеге хәйрия программасын оештырып, «Р-Фарм» агымдагы эпидемиологик хәл шартларында җәмәгать сәламәтлеген ныгыту эшенә кулдан килгәнчә өлеш кертергә омтыла. COVID-19га каршы көрәштә безнең тырышлыгыбыз авыру нәтиҗәләреннән үлем күрсәткечләрен киметүгә ярдәм итәр һәм пандемиягә каршы көрәштә илебезнең сәламәтлек саклау системасының нәтиҗәлелегенә ярдәм итәр дип өметләнәбез», – дип билгеләде «Р-Фарм» генераль директоры Василий Игнатьев.

«Р-Фарм» компанияләр төркеме яңа COVID-19 коронавирус инфекциясенә каршы көрәшкә юнәлдерелгән комплекслы стратегияне тормышка ашыра. Әлеге проект кысаларында компанияләр төркеме ил төбәкләренә уннарча мең Артлегиа препаратын җибәргән инде, аларның гомуми бәясе 1 млрд сумнан артып китә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: