"Деменция - картлык билгесе түгел, бу авыру": Бүген Бөтендөнья Альцгеймер авыруы көне

2021 елның 21 сентябре, сишәмбе

21 сентябрьдә Бөтендөнья Альцгеймер авыруы көне билгеләп үтелә. Бу көнне дөнья җәмәгатьчелеге халыкның Альцгеймер авыруы һәм деменция турында хәбәрдарлыгын арттыру максатыннан үз көчләрен берләштерә.

Альцгеймер авыруы - хәтер таркалу белән интегүче тоталь деменция барлыкка килә торган картлык зәгыйфьлеге төре. Авыруны  беренче тапкыр Алман табибы Алоис Альцгеймер (Alois Alzheimer) тасвирлаган.

Альцгеймер авыруына диагностика һәм дәвалауның ничек узуы турында акад. В.М. Бехтерева ис. Республика клиник-психиатрия хастаханәсенең стационар психиатрия паллиатив бүлеге мөдире Платова Елена Евгеньевна сөйләде.

- Альцгеймер авыруның нинди дә булса клиник билгеләре бармы? Аны ничек танырга?

- Альцгеймер авыруының иртә билгеләре теләсә кайсы башка деменциянең иртә билгеләре белән тулысынча охшаш. Иртә клиник дәрәҗәдә авыру сизелмичә дә үтеп китәргә мөмкин. Бу кешенең гадәти интеллектуаль йөкләнешне башкаруында ачыклана, кешегә элеккегә караганда бу йөкләнешне үтәү кыенрак булганда сизелә. Бу авыруның иң иртә чоры.

- Альцгеймер авыруы нәселдән килә аламы?

– Тикшеренүләр нигезендә, авыруның кайбер вариацияләрендә генетик нигез бар. Тик бу генның мутациясе конкрет авыру пациентның беренче тапкыр килеп чыгуы нәтиҗәсендә килеп чыккан спорадик очраклар да бар.

– Бу авыру ничек дәвалана?

– Нейрон тапшыруның бозылган механизмын төзәтүче препаратлар бар. Алар бу чирдән дәваламый, әмма социаль актив халәтне озайтырга мөмкинлек бирә, анда пациентның үз-үзеңә хезмәт күрсәтү күнекмәләре, аралашу күнекмәләре, кеше шәхесен саклау һәм аның адаптациясе өчен кирәкле күнекмәләр саклана. Бу препаратлар йә табиб-невролог тарафыннан билгеләнә, чөнки нәкъ менә неврологлар бу авыруны башлангыч этапларда ачыклый, йә табиб-психиатр, ул чакта деменциягә когнитив хокук бозулардан тыш, үз-үзеңне тоту, кәефне бозулар да кушыла.

- Авыру куркынычын киметергә сәләтле нинди дә булса профилактик гамәлләр бармы?

- Билгеле бер кагыйдәләрне үтәргә: никотин һәм алкогольдән баш тартырга, терапевтик торышыбызны контрольдә тотарга, тормыш дәвамында барлыкка килгән авыруларны күзәтергә, социаль эшчәнлек дәрәҗәсен сакларга, когнитив эшчәнлек дәрәҗәсен сакларга кирәк. Ягъни актив эшчәнлек белән шөгыльләнергә, нәрсәгә дә булса яңага өйрәнергә, белем алырга, яраткан эшең белән шөгыльләнергә, физик активлыкны тиешле дәрәҗәдә сакларга тырышырга кирәк.

– Республика клиник психиатрия хастаханәсе хезмәткәрләре тарафыннан Альцгеймер авыруы белән пациентларны реабилитацияләү программасы эшләнде. Бу хакта тулырак сөйләгез әле.

- Гамәли дәресләр, нигездә, безнең сырхауханә бүлекләре шартларында үткәрелә, алар Волков ур., 80 һәм Гагарин 77А адресы буенча урнашкан. Пациентларга нинди тәрбия кирәклеген, алар белән аралашуны ничек дөрес итеп төзергә, төп юридик мәсьәләләр буенча мәгълүматны белергә мөмкин.

Facebook, Instagram һәм VK) социаль челтәрләрдә киң таралган «Memini» проектын тәкъдим итә алам. "Memini" латин теленнән "мин хәтерлим" дип тәрҗемә ителә. Анда деменциянең клиник күренешләре буенча төп мәгълүмат бар: мондый пациентлар белән үзеңне ничек тотарга кирәклеге турында. Аларның шулай ук пациентларның туганнары өчен булдырылган үз форумы бар, шулай ук анда Россиянең төрле шәһәрләрендә деменция проблемасы белән шөгыльләнүче табибларның координатлары күрсәтелгән.

- Альцгеймер авыруы булган Пациентлар күптән түгел булган әйберләрне оныта аламы?

- Асылда, бу хәтер законы - Рибот законы дип атала. Бу закон нигезендә, хәтер бозылганда, барыннан да элек, агымдагы вакыйгаларны истә калдыру күнекмәләре юкка чыга һәм бары тик аннан соң гына элек булган вакыйгаларга онытыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: