Түбән Камада сәламәтлек саклау системасы өчен кадрлар әзерләү турында фикер алыштылар

2022 елның 13 июле, чәршәмбе

Түбән Кама Россия Сәламәтлек саклау системасында кадрлар сәясәте турында фикер алышу мәйданчыгына әверелде.

Моннан бер ел элек Дәүләт Думасының Контроль комитеты рәисе Олег Морозов нәкъ менә Түбән Камада шундый масштаблы чараны үткәрү идеясен башлап җибәрде. «Әлеге проблеманың яңгыравы һәр төбәктә бар, - дип ассызыклады ул.

- Әмма Түбән Камада да мәсьәлә кискен торса да, әмма монда кадрларны җәлеп итү өчен күп нәрсә эшләнә».

Чыннан да, сәламәтлек саклау өлкәсендә кадрлар кытлыгы бөтен ил буенча күзәтелә, һәм Татарстан мисалында кадрлар сәясәтен камилләштерү, шулай ук медицина хезмәткәрләренең реаль ихтыяҗларын контрольдә тоту мәсьәләләре турында фикер алышынды.

Түгәрәк өстәлдә Дәүләт Думасының Контроль комитеты рәисе Олег Морозов, Дәүләт Думасының сәламәтлек саклау комитеты рәисе Дмитрий Хубезов, Дәүләт Думасы депутатлары Айдар Метшин, Айрат Фәррахов һәм Тамара Фролова, ТР сәламәтлек саклау министры Марат Садыйков, ТР Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министры Эльмира Зарипова, ТР Мәгариф һәм фән министрының беренче урынбасары Андрей Поминов, ТР Дәүләт Советының Социаль сәясәт комитеты рәисе Светлана Захарова, шулай ук КДМУ һәм КДМУ ректорлары катнашты.

Видеоконференция буенча фикер алышуга РФ Сәламәтлек саклау министры урынбасары Татьяна Семенова һәм Россия Сәламәтлек саклау министрлыгының Сәламәтлек саклау өлкәсендә медицина белеме һәм кадрлар сәясәте Департаменты директоры Людмила Летникова, статс-секретарь – Россия Федерациясе Фән һәм югары белем бирү министры урынбасары Петр Кучеренко (ВКС буенча) кушылды.

Сәламләү сүзе белән Түбән Кама муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Рамил Муллин чыгыш ясады, ул Түбән Кама сәламәтлек саклау, үсеш перспективалары турында сөйләде.

«Түбән Камада югары квалификацияле медиклар эшли, - дип ассызыклады ул үз чыгышында.— Әмма хәзер Түбән Кама муниципаль районында табиблар белән тәэмин ителеш - 47,5 %. Чагыштыру өчен Татарстан Республикасында-65,8%, Казан - 74,5%, Яр Чаллы - 60,0%, Әлмәт  63,9%ка табиблар белән тәэмин ителгән. Шәһәр һәм районның медицина оешмаларында 3 774 кеше эшли, аларның 519ы-табиб, 30 проценты-пенсия яшендәге кешеләр, 1 965е - урта медицина персоналы, 21,3 проценты-пенсия яшендәге кешеләр». Һәм шул ук вакытта, Түбән Кама медицина көллиятенең хәзерге вакытта биш юнәлеш буенча 850 кеше белем алуын да билгеләп үтәргә кирәк. Әмма чыгарылыш сыйныф укучылары саны Түбән Каманың урта медицина персоналына булган ихтыяҗын канәгатьләндерми. Түбән Камада 25-30 чыгарылыш укучысы гына кала.

Рамил Муллин Актүбә ур., 17 адресы буенча бинаны тапшыру тәкъдимен хуплавын сорап мөрәҗәгать итте, анда аудиторияләрнең бер өлешен һәм студентлар, шул исәптән начар күрүчеләр өчен тулай торакны да урнаштырырга мөмкин булачак (хәзер көллиятнең тулай торагы юк): «бу көллияткә укырга керүчеләр өчен яхшы стимул булыр иде һәм укучылар санын арттырырга мөмкинлек бирер иде». Шулай ук Түбән Кама муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе амбулатор-поликлиника челтәренә эшкә урнашучы белгечләр өчен түләүләрне беренче тапкыр тапшырырга тәкъдим итте.

Татарстанда кадрлар белән тәэмин итү мәсьәләләре дә иң беренче чиратта куела. Марат Садыйков сүзләренә караганда, хәзер республикада 13,9 мең табиб, 37 мең урта медицина персоналы эшли. 10 мең кешегә табиблар белән тәэмин ителеш-35,8, урта медицина хезмәткәрләре -95,2 %. Иң дефицит белгечлекләр - анестезиолог-реаниматолог, онколог, инфекционист, ашыгыч ярдәм табибы, психиатр һәм патологоанатом.

Эльмира Зарипова әйтүенчә, бүгенге көндә республикага 2800 белгеч - медик кирәк, шуларның 40% ы - урта медперсонал. "Һөнәрнең абруен күтәрү турында уйларга кирәк", - дип билгеләде ул.

Бүгенге көндә югары уку йортларын тәмамлаучыларның 38% ы гына һөнәрдә кала. Һәм бу борчу тудыра, өстәвенә, медицина вузларына конкурс илдә иң югары уку йортларының берсе булып тора. Бу уңайдан институтны тәмамлаганнан соң җибәрелү темасы кабат күтәрелде.

Дмитрий Хубезов бу уңайдан Югары уку йортларын тәмамлаучыларның күпме һәм кая юнәлдерергә кирәклеген аңларга кирәклеген әйтте. «Хәзер ил буенча медицина хезмәткәрләренең релизы булдырыла, - дип билгеләп үтте ул, - бу кадрлар җитмәү сизелә торган регионнарны ачыкларга мөмкинлек бирәчәк». Шулай ук ул бүген табибларга кәгазь эше күләмен киметергә тәкъдим итте.

Чарада шулай ук интернатура системасын «реанимацияләү» мөмкинлеген карау, социаль челтәрләр аша «дәвалау» белән шөгыльләнүче, шул рәвешле кешеләрнең сәламәтлегенә зур зыян китерүче блогерларның эшчәнлеген дәүләт дәрәҗәсендә чикләү тәкъдимнәре яңгырады.

Казан медуниверситеты ректоры Алексей Созинов, 3,4,5 курсны тәмамлаганнан соң, студентларны төрле квалификацияләр – шәфкать туташы, фельдшер итеп тестларга тәкъдим итте. Шулай ук икенче ел уку ординаторларын белгечлеге буенча бүлекләргә җәлеп итәргә, бу аларның практик юнәлешлелегенә һәм медицина оешмаларында беркетелүенә ярдәм итәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: