Биектаудан нарколог-табиб вейплар куллануның нәтиҗәләре турында сөйләде

2024 елның 3 июле, чәршәмбе

Электрон тәмәке һәм вейплар сәламәтлеккә гадәти тәмәке яки тәмәкегә караганда азрак зыян китерәме, ә алар өчен никотиннан башка барлык сыеклык компонентлары бөтенләй зарарсызмы дип, әңгәмәләр дәвам итә.

Биектау үзәк район хастаханәсе психиатр-наркологы Раиса Галимова электрон тәмәке һәм башка төтенле альтернативалар куллануның нинди нәтиҗәләргә китерәчәген, җайланмадан баш тартырга кирәклеген күрсәтүче симптомнарның нинди булуын сөйләде.

1) Электрон тәмәке нәрсә белән куркыныч?

Баш мие һәм үзәк нерв системасы эшчәнлеге нык кысыла. Хәтер начарлана, вак моторика процессы бозыла, фикерләү, игътибар күзаллау кебек процесслар туктала.

2) Электрон сигаретларның организмга тискәре йогынты ясавын күрсәтүче симптомнар бармы?

Беренче билге –селәгәй бүленешенең артуы һәм авызның корылыгы – авыр металларга реакция. Еш кына “паритель“ баш авырту, баш әйләнү, хәтернең начарлануы, игътибарның кимүе, ярсучанлык, агрессия, депрессия, корсак авыртуы турында зарлана.

3) Никотинсыз электрон тәмәке тарту шулай ук никотинлы тәмәке кебек сәламәтлек өчен куркынычмы?

Электрон җайланмаларны тарту никотинга бәйлелек үсешен кире кага алмый. Алар бәйлелек тудыра, йөрәк-кан тамырлары һәм бронхолегочный авырулар һәм яман шешләр барлыкка килүгә ярдәм итә.

4) Электрон сигареттан баш тартырга ничек булышырга?

Моның өчен дөрес караш һәм эчкерсез теләк, тәмәке тартудан баш тартуның шәхси мотивациясен эзләү генә кирәк. Кискен баш тартырга ярамый: әкренләп баш тартыгыз, көннән-көн тәмәке санын киметегез. Начар гадәтне файдалы яки нейтральгә алыштырыгыз. Тәмәкедән читкә китәргә: шикәрсез мяталы жвачканы чәйнәргә, трубка аша яки әз-әзләп йотып чиста салкын су эчәргә, сулыш гимнастикасы, физик күнегүләр ясарга ярдәм итәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: