февраль, 2016 ел
пәнҗешәмбе

«Менделеевск РҮХ» ДАССОда «СӘЛАМӘТЛЕК САКЛАУНЫҢ ИҢ ЯХШЫ ЭШЧЕЛӘРЕ - 2015» дигән фотокаталогның лауреатлар дипломнарын тапшыру церемониясе узды. Югары квалификацион аттестатлар, күпьеллык эш стажы, югары торучы һәм тикшерүче оешмаларның позитив бәяләре һәм бүләкләре булган, сәламәтлек саклау өлкәсендә үзләрен уңышлы күрсәткән һәм үзенең оешмасы коллективының җәмәгать   тормышында катнашучы Менделеевск РҮХнең иң яхшы табиблары лауреатлар булды. Медицина бүлеге буенча баш табиб урынбасары,  балалар табиб-хирургы А.Б. Поповка,   хирургия бүлеге мөдире, табиб-хирург, медицина фәннәре кандидаты Е.К. Сәлаховка, кабул итү-диагностика бүлеге мөдире, табиб-уролог Л.М. Минигуловка бүләкләр бирелде.

Гадәттәгечә симпозиумда Россиядән, Европадан, Азиядән һәм БДБ илләреннән торакаль хирургия буенча әйдәүче белгечләр катнашачак. Чара программасы торакаль онкохирургиядә хәзерге заман диагностика алымнары буенча, үңәч, трахея хирургиясендә, үпкә трансплантациясендә һ.б.  иң яңа эшләр буенча лекция сессияләрен; Татарстан Республикасының әйдәүче медицина үзәкләрендә күрсәтмә операцияләрне; ESTS  торакаль хирургларның Россия һәм Европа җәмәгатьчелегенең танылган экспертларыннан  Wet lab эксперименталь операция бүлмәсендә мастер-классларны үзенә кертә.

Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгы йомгаклау коллегиясендә тәкъдим ителгән Healthy Nation / «Милләт сәламәтлеге» журналының чираттагы чыгарылышы хәзер электрон  юрамада ала аларлык. Номерның темасы – диспансерлаштыру. Фәнни мәкаләләр блогының чикләрендә Россия һәм Татарстан әйдәүче белгечләреннән, аерым алганда, Дәүләт фәнни-тикшеренү профилактик медицина үзәгенең директоры, Россия ССМның профилактик медицина буенча баш белгече Сергей Бойцовтан, Татарстан ССМның баш кардиологы, Россия кардиология җәмгыятенең вице-президенты Альберт Галявичтан һ.б. материаллар бастырып чыгарылдылар. Сәламәтлек саклау өлкәсендә 2015 елның төп вакыйгалары турында Татарстан ССМның башлыгы Адел Вафин сөйләде, шулай ук республиканың әйдәүче клиникаларыннан йомгаклау мәкаләләре хәзерләнделәр.

ТР ССМ Республика клиник онкология диспансерының 2нче номерлы дәвалау-диагностикалау корпусында авыртусыз наркоз астындагы эндоскопиянең (колоноскопиянең) беренче катлаулы алымнары уздырылдылар. Шундый процедураны уздыру вакытында пациент авырту сизүләрен кичерми, бу пациент өчен комфортлыкны тәэмин итә.

Әлки  муниципаль районының Карамалы саласында тантаналы чара булды – «2016 елга Татарстан Республикасы халкына беренчел медик-санитар ярдәмне камилләштерү» дигән Республика максат программасын гамәлгә ашыру чикләрендә модульле фельдшерлык – акушерлык пунктын ачу.

Тантаналы чарада катнаштылар: ТР СС министрының беренче урынбасары Осипов С.А., Әлки муниципаль районы башлыгы Никошин  А.Ф., «Базарлы  Матак РҮХ» ДАССОның баш табибы Одушкина С. В., районның медицина хезмәткәрләре, ММЧ вәкилләре, салада яшәүче кешеләр. Яңа ФАП яңа мөмкинлекләр ачачак, һәм, һичшиксез, салада беренчел медик-санитар ярдәм сыйфатын һәм ала алырлыгын яхшыртачак.

«ТР ССМ Р СПИД һәм ЙА ПКҮ» ДАССОның җирлегендә «Светлана Изамбаеваның» КБХФ белән бергә, «Фокус-Медиа» Социаль үсеш һәм сәламәтлекне саклау фонды булышлыгында ТР медицина оешмаларының табиб-гинекологлары, СПИД үзәгенең медицина психологлары һәм социаль эшчеләре катнашкан «ВИЧ-йогышлы хатын-кызларга хезмәт күрсәтүгә табиблар-гинекологларны укытү» дигән Республика семинары уздырылды. Семинарда түбәндәге мәсьәләләр турында фикер алыштылар: ТРда эпидемиологик хәл, йөкле хатыннарда һәм аларның иптәшләрендә ВИЧ-йогышны ачыклау ешлыгы, анадан балага ВИЧ күчүне перинаталь профилактикалау, ВИЧ-йогышны тестлау алдында һәм аннан соң консультацияләү.

Ел саен февральдә ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы бөтен республиканы урап алучы масштаблы «Ак халатлы фәрештәләр» дигән фестиваль уздыра.

Бүген яман шешләр белән көрәшү мәсьәләсе аеруча медицина мәсьәләсе генә түгел һәм халыкның киң катлавын урап алучы иң көчле социаль мәсьәләсе буларак  системлы дәүләт чишелешен таләп итә. Нәкъ шуңа күрә 2016 ел онкология авырулары белән көрәшүгә багышлана. ТР сәламәтлек саклау министры Адел Вафин сүзләре буенча, гомуми үлем саны белән беррәттән онкоавырулардан 8 процентка диярлек үлем санының үсеше күзәтелә. Министр, бу сәламәтлек саклауның мәсьәләсе генә түгел, дип ышана. Моның уңае белән мәгълүматый компания һәр республикада яшәүчегә юнәлгән.

2016 елның 25 февралендә 15.00 сәг. ТР ССМ Республика клиник онкология диспансерының (Себер тракты, 29) лекцияләр залында (2нче кат, «И» корпусы) ТР фәнни онкологлар җәмгыятенең утырышы булачак.

Сезне катнашырга чакырабыз!

Шул чара чикләрендә Мамадыш муниципаль районының  өлкән классларны 98 тәмамлаучы, КДМУ студентлары – укуны тәмамлаучылары, районда туган кешеләр һәм РҮХнең сәламәтлек саклау эшчеләре белән очрашу уздырылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: