Яшел Үзәндә йомгаклау медицина советы узды

2023 елның 16 марты, пәнҗешәмбе

Яшел Үзәндә ТР сәламәтлек саклау министры Марсель Миңнуллин катнашында йомгаклау медицина советы узды. Эшләрнең бүгенге торышы турында фикер алыштылар, проблемаларны һәм аларны хәл итү юлларын билгеләделәр.

Кадрлар кытлыгы Зеленодольск өчен еллар дәвамында җитди проблема булып кала.

- Бүгенге көндә үзәк район хастаханәсендә 357 табиб эшли, комплектлашу нибары 59% тәшкил итә, - диде хастаханәнең баш табиб вазифаларын башкаручы Эльмир Гатин. - Берьюлы эшләү коэффициенты югары. Тар белгечләр җитми, бигрәк тә поликлиникаларда.

- Кадрлар дефициты Яшел Үзән үзәк район хастаханәсенең сәламәтлек саклау эшчәнлеге күрсәткечләренә дә йогынты ясады. Районда, республикада кебек үк, туучылар саны кимү тенденциясе саклана, - дип билгеләп үтте Эльмир Гатин. - Үлем күрсәткечләре кимүгә карамастан, халык саны кими бара.

2022 елда Зеленодольск районында үлем дәрәҗәсе 1000 кешегә 13,6 очрак тәшкил итә, бу 2021 елга караганда 31% ка түбәнрәк. Барлыгы 544 кеше вафат була.

Яшел Үзәндә онкология авыруларын иртә ачыклау буенча эш җайга салынган.

Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министры Марсель Миңнуллин барлык район хастаханәләре проблемаларының уртаклыгын билгеләп үтте. Аларны хәл итү өчен һәр ЦРБның республиканың әйдәп баручы клиникалары арасыннан кураторы бар. Яшел Үзән өчен-Казанның 7нче госпитале .

Кадрлар проблемасына килгәндә, өч елдан да кимрәк стажы булган белгечләрне күп профильле хастаханәләргә эшкә урнаштырмаска, ә ординатураны тәмамлаучыларны район хастаханәләрендә бер ел эшләмичә эшкә урнаштырырга карар ителде.

Яшел Үзән муниципаль районы башлыгы Марсель Миңнуллин иң кирәкле белгечләрне муниципалитет хисабына арендалы торак белән тәэмин итү вариантларын карарга тәкъдим итте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: