Ютазы районында өлкәннәрне, аз хәрәкәтләнүче кешеләрне һәм балаларны диспансерлаштыру башланды

2022 елның 20 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Республиканың Ютазы районы торак пунктларында өлкән халыкны диспансерлаштыру башланды. Аз мобильле пациентлар өйдә карала. Урыссу үзәк район хастаханәсенең табиб-терапевты Гүзәлия Харисова Иске Каразирек авылындагы фельдшер-акушерлык пунктында 18 яшьтән өлкәнрәк гражданнарга диспансеризация үткәрә. Шул ук медпунктка Иске Каразирек, Көрәш Бүләк, Яңа Каразирек авылларында яшәүчеләр дә килә. 65 яшьтән өлкәнрәк кешеләрне күрше авыллардан район социаль яклау хезмәте автомобильләрендә алып киләләр. Өч көн эчендә диспансерлаштыруны 82 кеше узды.

«Демография» илкүләм проектының «өлкән буын» төбәк проектын тормышка ашыру кысаларында эшкә яраклы яшьтәге гражданнарны профилактик тикшерүләр белән тәэмин итү, 2021 елда Татарстанда диспансерлаштыруны да кертеп, 25,6 процент тәшкил итте ( план - 18,4 процент ). 2022 елда план-39 %.

«Өлкән буын» төбәк проектын гамәлгә ашыру кысаларында 2021 елда республика тарафыннан РФ бюджетыннан 0,45 млн сум акча үзләштерелгән.

Бу көннәрдә Ютазы районының Иске Каразирек авылында да балаларга медицина тикшерүе оештырылды. Бүгенге көндә 70 нче баланың сәламәтлеге тикшерелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: